Forum Doradców Warzywniczych…

… to nowa inicjatywa firmy Bayer Crop-Science (BCS), powstała na podobieństwo działającego od lat Forum Doradców Sadowniczych. W skład utworzonej pod auspicjami tego koncernu około 40-osobowej grupy wchodzą zajmujący się uprawami warzyw: doradcy państwowi, a także działający prywatnie, przedstawiciele dystrybutorow środków ochrony roślin, sklepów oferujących towar do produkcji rolniczej, organizacji ogrodników, zakładów przetwórczych, naukowcy, redaktorzy prasy rolnej.

Podczas inauguracji działalności Forum Doradców Warzywniczych (FDW), która miała miejsce 26 września w Warszawie, dr Dariusz Przeradzki, dyrektor marketingu, oraz Mirosław Korzeniowski z działu technicznego zarządzania uprawą – sadownictwo i ogrodnictwo argumentowali, że reprezentowanemu przez nich koncernowi szczególnie zależy na właściwym przepływie informacji między producentem a użytkownikami ś.o.r. Głównym założeniem projektu FDW jest zarówno rzetelne informowanie o nowościach ofertowych przez BCS, jak również – powrotną drogą – o problemach, z jakimi borykają się ogrodnicy i ich oczekiwaniach związanych z rozwikłaniem nurtujących zagadnień, w czym pomoc mogą doświadczenia koncernu, który uprawy warzywnicze włączył na forum globalnym do grup strategicznych.

Potwierdzeniem tej koncepcji było tegoroczne wdrożenie w Polsce trzech insektycydów zarejestrowanych m.in. w uprawach warzywniczych, o czym informował M. Korzeniowski. Decis Mega 050 EW oraz Movento 100 SC to zoocydy zarejestrowane przez BCS. Trzeci środek – Proteus 110 OD – przy wsparciu koncernu na wniosek Stowarzyszenia Przetwórców Owoców i Warzyw z Lublina uzyskał rozszerzenie rejestracji o możliwość stosowania w pewnych uprawach małoobszarowych.

Dr Aleksandra Trąmpczyńska (zarządzanie uprawami sadownictwo/ogrodnictwo w BCS) poinformowała dodatkowo o przygotowaniach do rejestracji w Polsce dwóch produktów oferowanych pod globalną marką Luna, ktorych podstawową substancją czynną jest fluopyram. W uprawach warzywniczych będzie można wykorzystywać fungicyd Luna Experience (fluopyram + tebukonazol w formie stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą) przydatny do zwalczania mączniaków prawdziwych i alternarioz w polu, ale także zabezpieczający warzywa w trakcie przechowywania. Jak mówiła prelegentka, poprzez działanie pozbiorcze wydłużona zostanie przydatność przechowalnicza warzyw. Fluopyram i jego gotowe mieszaniny handlowe są, w opinii producenta, bezpieczne dla organizmów pożytecznych, co potwierdziły badania przedrejestrowe oraz praktyczne spostrzeżenia amerykańskich i niemieckich rolników, którzy oficjalnie mogą już w swoich krajach używać środków marki Luna.

Efekty działania produktów BCS, w samodzielnych zastosowaniach oraz programach ochrony, jak również w kombinacjach ze ś.o.r. własności innych koncernów chemicznych, członkowie FDW mogli obserwować na założonej w Etten-Leur w Holandii demonstracyjnej platformie doświadczalnej, która powstała także z inicjatywy m.in. firm Syngenta i BASF. Dzięki zaangażowaniu kilku producentów ś.o.r. sprawdzane są tam rożne kompilacje, aby ostatecznie wybrać najefektywniejszą.

Na polach doświadczalnych sporo miejsca poświęcono eliminacji jednego z najgroźniejszych polifagicznych patogenów – zgniliźnie twardzikowej (Sclerotinia sclerotiorum). Używano przeciwko niemu w uprawie marchwi, sałaty i fasoli szparagowej fungicydów rożnych producentów stosowanych w kilku zabiegach, w tym testowano skuteczność mieszaniny fluopyramu i tebukonazolu, azoksystrobiny czy triazoli w wielozabiegowym systemie. W przypadku ochrony porow przed fytoftorozą skuteczność wykazywał kompleks tebukonazolu z trifloksystrobiną, difenokonazolu z azoksystrobiną, a także krezoksym metylowy w zabiegach następczych. Efektywne w zwalczaniu bawełnic na korzeniach cykorii okazały się spirotetramat i tiachlopryd, a szkodników ssących na kapustach – brukselskiej i chińskiej – imidachlopryd, spirotetramat, tiachlopryd w kompleksowym programie. W Holandii znajduje się jeszcze jedna farma, która służy do oceny jakości płodów rolnych pod względem bezpieczeństwa żywności po zastosowaniu pojedynczych lub kombinacji środków.

Katarzyna Kupczak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSzkolenia z bezpośredniej sprzedaży produktów
Następny artykułMimo problemów – trzymamy pozycję lidera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.