Pokaźna kolekcja kapust

Firma Enza Zaden 9 września zorganizowała pokaz odmian kapusty w miejscowości Chodów w gminie Charsznica. Kolekcję odmian przygotowano w gospodarstwie Marka Słoty.
Producent informował, że w ostatnich latach zaczął uprawę odmian kapust o mniejszych główkach, ponieważ przeznacza je do zaopatrzenia sieci marketów. Testował m.in. odmiany z oferty Enza Zaden i z hodowli firmy Takii i przekonał się, że sprawdzają się w warunkach jego gospodarstwa, dlatego zdecydował się przygotować pokaz. W ubiegłym roku po raz pierwszy posadził on odmianę Predeco w dwóch terminach – na początku maja oraz na początku czerwca. Odmiana ta dobrze spisała się w obu terminach uprawy. Kapusty sadzone wcześnie były wytrzymałe na występujące w tym okresie chłody. A rośliny posadzone na zbiór późniejszy mimo wysokich temperatur i suszy osiągnęły typową dla odmiany wielkość, nawet pozostawione dłużej w polu nie pękały.

Oferta odmianowa na poletkach Enza Zaden/Takii zaprezentowana w tym roku w Chodowie obejmowała przede wszystkim odmiany kapusty głowiastej białej. Polecano m.in.: Predeco F1 oraz Verdeco F1 – odmiany o okresie o wegetacji wynoszącym ok. 80 dni, które tworzą główki o masie 1,5–2,5 kg, dobrze nadające się do sprzedaży w kartonie.

Uwagę zwiedzających przyciągała odmiana Strukta F1 o 110-dniowym okresie wegetacji, polecana głównie do kwaszenia, a także na świeży rynek. Jak przekazywał Bernard Zioło reprezentujący firmę Enza Zaden odmiana ta już po 65–70-dniach od posadzenia na nawadnianych plantacjach może osiągnąć masę główki 2–2,5 kg, a w przy braku nawadniania do tej wielkości dorasta po 80 dniach. W pełni dojrzałości główki mogą osiągać masę 7–8 kg. Po osiągnięciu pełnej dojrzałości nie pęka. Ze względu na wysoką zawartość suchej masy i witaminy C uzyskuje się z niej dobrej jakości kwaszonkę. Podczas spotkania pokazano tę odmianę w dwóch terminach sadzenia: 14 maja i 6 czerwca.

Z odmian przeznaczonych do przechowywania pokazano odmianę Pronca F1 – o 120-dniowej wegetacji, tworzącą główki o masie 3–4 kg, okryte grubszymi liśćmi. Odmiana ta może być uprawiana w poplonie. Storka F1 – to odmiana o okresie wegetacji wynoszącym 130 dni. Może być przeznczona do dłuższego przechowywania. W czasie przygotowania do sprzedaży główki łatwo i szybko się czyści. Dorastają one do 3,5 kg. Rekomendowane są na świeży rynek, a także do kwaszenia. Z odmian typowo przeznaczonych do kwaszenia zaprezentowano mieszańca Alanek F1 o 120-dniowym okresie wegetacji, o szybkim tempie wzrostu, której główki dorastają powyżej 7 kg.
 

Spośród odmian kapusty głowiastej białej pokazano również nowość – Coronata F1 – aż o 140-dniowym okresie wegetacji, ale dedykowaną do bardzo długiego przechowywania (maj/czerwiec). Odmiana wyróżnia się silnym wigorem, intensywnym nalotem woskowym. Masa główek wynosi 4–6 kg.
 

Okazale wyglądały w Chodowie odmiany kapusty włoskiej. Convoy F1 – tworzy główki o masie 1,5–2 kg, okres wegetacji wynosi 80 dni. Nadaje się ona do wczesnych upraw pod płaskimi okryciami, a także do nasadzeń poplonowych w lipcu. Druga z pokazanych odmian kapusty włoskiej – Sonho F1 ma nieco dłuższy okres wegetacji – wynoszący 83 dni. Cechuje się wyrównanymi główkami.
 
 
Bernard Zioło

Na spotkaniu w Chodowie można było zobaczyć także odmianę kapusty głowiastej czerwonej – Ruby Perfection, o 80-dniowym okresie wegetacji, przeznaczoną na świeży rynek, której główki dorastają do 2 kg.
 
Uwagę zwiedzających zwracała też odmiana o spłaszczonych główkach – Green Rich.
 
 
Zespół firmy Enza Zaden: Jacek Malinowski, Bernard Zioło, Łukasz Bogaczyk i Monika Tenderowicz

Opracowała A. Andrzejewska; fot. firmowe

Related Posts

None found

Poprzedni artykułOdmiany kalafiora w Starym Nakwasinie
Następny artykułRozmowy o rolnictwie z Uzbekistanem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.