Potworów nie tylko papryką stoi

fot. Dorota Łabanowska_Bury
22. dni papryki odbyły się w minioną niedzielę 3 sierpnia na terenie stadionu sportowego w Potworowie. W organizację spotkania zaangażowali się wójt Gminy Potworów oraz pracownicy MODR w Radomiu. Podczas festynu każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Profesjonaliści mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami licznie zgromadzonych firm branżowych oraz zasięgnąć poradnictwa na stoisku oddziału ODR, dzieci – wypróbować co najmniej kilka z kilkuset oferowanych miejsc rozrywki, a spragnieni – ze względu na lejący się z nieba żar – próbować świeżo tłoczonych soków z jabłek z dodatkiem porzeczek lub truskawki albo zapoznać się z … ofertą krajowych i zagranicznych browarów. 
Wśród wystawców nie zabrakło firm oferujących nasiona warzyw: AlterPlant (oferuje nasiona Cora Seeds oraz organiczne nawozy do produkcji ogrodniczej), Enza Zaden, Nickerson-Zwaan (oferuje nasiona Vilmorin, Hazera, ISI Sementi), Clause, Toma Seeds (reprezentuje w Polsce: Gautier Semences, Fito Semillas, Bioved i Valto) oraz ZZO Warka – dostawca maszyn i środków do produkcji ogrodniczej . 
Pomimo iż w rejonie Potworowa uprawia się dużo papryki (dominuje czerwona, ale producenci dywersyfikują rynek, dostarczając także białą, żółtą i zieloną), w ofercie wystawców znalazły się ciekawe odmiany cukinii, której w nasadzeniach przybywa, wciąż mało znanej w kraju oberżyny, a także dyni.  
Duża część produkcji warzywniczej prowadzona jest pod osłonami, dominują tunele foliowe. Oprócz starszego typu budowli wspartych na konstrukcji drewnianej, przybywa nowoczesnych wysokich tuneli pojedynczych lub zblokowanych w duże kompleksy uprawowe. Dostarczają ich krajowe i zagraniczne firmy. Podczas wystawy w Potworowie można było zapoznać się z ofertą przedsiębiorstw: F.H.U. Farmer, Haygrove Polska, Geo Polska. Ponadto wśród wystawców były także inne firmy dostarczające rozwiązań dla produkcji ogrodniczej: Kronen (dostawca ziemi ogrodowej, długodziałających nawozów ogrodniczych i podłoży do uprawy roślin), Stilmer (producent tyczek stalowych stosowanych m.in. jako podpory do drzewek), Schumacher (sprzedaż automatycznych maszyn pakujących i sklejarek do opakowań tekturowych), a także Hansa Plant (oferuje biologiczne produkty do ochrony roślin i wspomagania produkcji ogrodniczej) i Euro-Papryka (oferuje m. in. rozwiązania do nawadniania upraw w tunelach). Wśród wystawców znalazły się także firmy oferujące maszyny rolnicze i ogrodnicze m. in. mniejsze i większe ciągniki, wózki widłowe, urządzenia do uprawy gleby oraz  inny sprzęt niezbędny w gospodarstwie. 
 

Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii

tekst i zdjęcia: Dorota Łabanowska-Bury 

  

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZmowy nie było
Następny artykułPolskie firmy pojadą do Hongkongu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.