Takii…e cebule

17 sierpnia br. firma Enza Zaden zaprosiła kujawskich plantatorów cebuli na prezentację odmian hodowli Takii Seed i Enza do gospodarstwa Tomasza i Roberta Stanków w Młynicach k. Strzelna. 
 
Pierwszą z prezentowanych odmian, którą można było obejrzeć również na plantacji produkcyjnej Tomasza Stanka był mieszaniec Bonus F1 w typie japońskim. Jak podkreślał Piotr Pietrzak reprezentujący firmę Enza Zaden, ta znana na Kujawach od lat odmiana różni się od typowych „hiszpanów” większą zawartością suchej masy w cebulach oraz mniejszą podatnością na wybijanie w pędy kwiatostanowe, dlatego może być siana już w marcu.

Odmianę Bonus F1 wyróżnia wczesność i wysoki plon. Można ją również przechowywać przez kilka miesięcy – zdaniem P. Pietrzaka w niektórych gospodarstwach cebulę tę składuje się nawet do stycznia. -Następcą Bonusa F1 jest odmiana Medusa F1 będąca również połączeniem typu japońskiego z hiszpańskim, jednak bliższa temu drugiemu. Osiąga ona dojrzałość zbiorczą 5–7 dni po Bonusie F1, cechuje się natomiast większym wyrównaniem i wyższą zawartością suchej masy w cebulach – informował P. Pietrzak. -Bonus F1 uchodzi na Kujawach za jedną z najwcześniejszych odmian, jednak w portfolio Takii znajduje się jeszcze wcześniejszy mieszaniec Takstar F1 załamujący szczypior 7–10 dni przed Bonusem F1. Oprócz wczesności i przydatności do siewu marcowego odmianę Takstar F1 cechuje wysoki plon cebul o świeżorynkowej jakości: kulistych, wyrównanych o dużym kalibrażu, okrytych słomkową suchą łuską. Warta podkreślenia jest również możliwość uprawy odmiany Takstar F1 z dymki. Cebule, które prezentujemy pochodzą właśnie z tego typu uprawy – z plantacji produkcyjnej firmy ON-ZIN – wyjaśniał.

 
Kolejną z prezentowanych odmian była Samantha F1 z linii hodowlanej Enza Zaden w typie Rijnsburger z domieszką cech typu hiszpańskiego. Odmiana cechuje się wzniesionym szczypiorem, wyrównaniem i wysoką zawartością suchej masy, dlatego dobrze się przechowuje. Aktualnie jest ona testowana w kilku kujawskich gospodarstwach z zadowalającym rezultatem. Ciekawą propozycją była również odmiana Vuelta F1 w typie hiszpańskim hodowli Takii.
-Rośliny tej odmiany tworzą silny, odporny na patogeny odglebowe system korzeniowy i wyrównane cebule. Po sezonie przechowalniczym będzie można powiedzieć więcej o trwałości tej odmiany w polskich magazynach – informował Krzysztof Jawor reprezentujący Takii Seed. 
 
Podczas spotkania w Młynicach mówiono nie tylko o odmianach. Maciej Wita z firmy BASF informował o zasadach ochrony plantacji cebuli herbicydem Stomp 455 CS oraz o możliwościach stosowania w tej uprawie fungicydów: Signum 33 WG, Acrobat MZ 69 WG,Duo 112 EC i Polyram 70 WG. Jakub Sobecki z firmy ON-ZIN przybliżył najistotniejsze aspekty ochrony herbicydowej cebuli, m.in. ●stosowanie dawek dzielonych, ●częstotliwość i terminy stosowania herbicydów, ● technikę wykonywania zabiegów. Włodzimierz Prus z firmy ADOB mówił z kolei o nawożeniu dolistnym cebuli. Przedstawiciel firmy zwracał m.in. uwagę na dobre efekty stosowania w przypadku uszkodzeń mechanicznych roślin np. po gradobiciu chelatu wapnia ADOB Ca IDHA w połączeniu z preparatem Topsin 500 SC w celu zabezpieczenia uszkodzonych roślin i uszczelnienia naruszonych ścian komórkowych. O skuteczności takiego rozwiązania można się było przekonać na plantacji Tomasza i Roberta Stanków dotkniętej w lipcu intensywnym opadem gradu. 
 
Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii
 
Aleksandra Czerwińska-Nowak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułUwaga na przędziorki i pordzewiacze. Praktyczne porady w wersji audio
Następny artykułPonad 226 mln zł strat w sandomierskich sadach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.