Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
10.03.2016

Program Wsparcia Pszczelarstwa

W resorcie rolnictwa przyjęto Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa w Polsce na lata 2016/2017; 2017/2018; 2018/2019.
Jak informuje MRiRW, program uwzględnia najbardziej korzystne, wypracowane wspólnie z pszczelarzami rozwiązania dla rozwoju pszczelarstwa mieszczące się w prawodawstwie Unii Europejskiej i uwzględniające polskie realia i możliwości.

Program będzie realizowany w ramach następujących środków wsparcia:
  •     pomoc techniczna skierowana do pszczelarzy i organizacji pszczelarzy;
  •     zwalczanie inwazji pasożytów i chorób pszczół, w szczególności warrozy;
  •     racjonalizacja sezonowego przenoszenia uli;
  •     poprawa jakości produktów, aby skuteczniej pozycjonować produkty na rynku;
  •     środki mające na celu wsparcie zasiedlania uli.
Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa został skonsultowany z organizacjami pszczelarskimi.

W ocenie pszczelarzy program jest głównym narzędziem wsparcia branży i od lat niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem beneficjentów. Dzięki finansowemu wsparciu liczba pni pszczelich wzrosła o ponad 4,5% w 2015 r. w porównaniu do 2014 r., a produkcja miodu o blisko 58%.

Do 15 marca Program zostanie przedłożony Komisji Europejskiej do zatwierdzenia.

Źródło: MRiRW

Komentarze

(2 komentarz(y))
Dodaj komentarz
\"Beneficjent\"
28.04.2016 16:42
Na tych programach korzystają jedynie producenci i sprzedawcy sprzętu pszczelarskiego i organizatorzy kursów , które często przedstawiają niski poziom wiedzy prelegentów. Są specjalne cenniki sprzętu na dofinansowanie, w których ceny są znacznie wyższe od cenników na taki sam sprzęt bez dofinansowania. Pszczelarz po przejsciu przez złożoną procedurę administacyjno-papierkową po roku oczekiwania może liczyć maksymalnie na 48% dofinansowanie kosztów zakupu sprzętu i na ponad 5 lat jest przywiązany do nie zawsze trafnie zakupionego sprzętu.
sadownick
11.03.2016 07:11
Przyjęto program, który "od lat stanowi..." - już to jest jest zadziwiające, ale jeszcze bardziej fakt, że nagle przestały nam masowo ginąć pszczoły, a nawet ich przybyło!

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności