Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
09.03.2016

Akademia Regalis Plus

Dr Gerhard Baab zanim przystąpił do pokazu cięcia jabłoni omówił jego zasady

Dr Gerhard Baab zanim przystąpił do pokazu cięcia jabłoni omówił jego zasady

W dniach 3 - 5 marca odbyły się szkolenia dla sadowników pod hasłem „Akademia Regalis Plus” zorganizowane przez firmę BASF. Odbyły się one w okolicach Góry Kalwarii, na Sandomierszczyźnie (fot. 1) i w Skowronach k. Błędowa, a ich ideą było spotkanie się z sadownikami i pomoc im w rozwiązywaniu problemów produkcyjno-agrotechniczno-ochroniarskich.

Fot. 1. Sadownicy na spotkaniu Akademia Regalis Plus na Sandomierszczyźnie

Oprócz tradycyjnych wykładów dotyczących zasad wykonywania zabiegów ochrony w sadach, nowości w ochronie przed parchem, nowych odmian ‘Gali’ i zaleceń dotyczących stosowania Regalisu Plus 10 WG, w każdej z lokalizacji odbył się praktyczny pokaz cięcia jabłoni. Spotkania prowadził Grzegorz Lewandowski z BASF (fot. 2).


Fot. 2. Grzegorz Lewandowski z BASF 
 
Eugeniusz Tadel (fot. 3) z Centrum Szkoleniowego Techniki Ochrony Roślin w Tarnowie zwracał uwagę na konieczność odpowiedniego ustawienia opryskiwacza, jego kalibracji oraz doboru rozpylaczy przed rozpoczęciem wykonywania zabiegów ochrony. Każdy opryskiwacz sadowniczy przed sezonem ochrony musi być sprawdzony pod względem szczelności. Dobrze jest dokonać jego przeglądu i ewentualnych napraw, aby nie trzeba było tego wykonywać w sezonie. Kalibracja opryskiwacza obejmuje ustalenie wydatku cieczy roboczej w stosunku do prędkości jazdy opryskiwacza, określenie optymalnej prędkości jazdy w km/h, ustawienia dawki cieczy roboczej w l/ha, odpowiedniego (do chronionych roślin lub zwalczanego patogenu) doboru rozpylaczy i wydatku cieczy, kroplistości, wydatku wentylatora oraz geometrii strumienia powietrza.


Fot. 3. Eugeniusz Tadel z Centrum Szkoleniowego Techniki Ochrony Roślin w Tarnowie

Sadowników obowiązują określone przepisy dotyczące warunków stosowania środków ochrony roślin zabraniające stosowania ich w strefach buforowych stanowiących strefę ochronną dla zbiorników i cieków wodnych (Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 31.03.2014 r. w sprawie warunków stosowania środków ochrony roślin). Szczegółowe zalecenia zawarte są w etykietach rejestracyjnych preparatów i przed ich użyciem należy się z nimi zapoznać. Ponadto szerokość strefy ochronnej jest także uzależniona od warunków i technik stosowania środków ochrony roślin. Obecnie opryskiwacze są tak konstruowane, aby straty cieczy roboczej były jak najmniejsze, co zagwarantuje także ochronę środowiska naturalnego. Z tego powodu zalecane jest także użycie rozpylaczy eżektorowych płaskostrumieniowych dających krople odporne na znoszenie, gwarantujące lepszą penetracje koron i równomierność pokrycia cieczą organów roślin.
 
Gerhard Baab (fot. 4), specjalista z Centrum Kompetencji w Klein-Altendorf w Niemczech, omówił nowe mutanty ‘Gali’, odmiany która od lat 80 ub.w. jest jedną z przodujących w handlu międzynarodowym. Przez wiele lat największe zainteresowanie budziła Royal Gala® o paskowanym rumieńcu. Nadal tak jest, ale obecne mutanty mają bardziej wybarwioną skórkę niż ta odmiana, choć rumieniec też jest paskowany. W Europie, jak poinformował G. Baab, uprawianych jest wiele mutantów ‘Gali’. Jednak do rejonów, gdzie owoce tej odmiany wcześnie dojrzewają polecał odmianę ‘Jugala’. Na wszystkie stanowiska, w jego ocenie, nadają się: ‘Gala Galaxy’, Gala Royal Beaut Proselect®, Cherry Gala®, Gala Venus®, ‘Annaglo’, Brookfield Gala®, Gala Schniga® SchniCo©. Natomiast na stanowiska, gdzie jabłka wybarwiaja się słabo i pod osłony przeciwgradowe (gdzie panują warunki niesprzyjające wybarwianiu się owoców) polecał odmiany o naturalnym ciemnoczerwonym rumieńcu: Gala Redlum®, ‘Gala Norge®, Gala Delcarli®, Bukey Gala® i ‘Galaval’, Gala Gala Schniga® SchniCoRed. Nie powinny one być uprawiane w Polsce z uwagi na ryzyko zbyt ciemnego i nieatrakcyjnego rumieńca.


Fot. 4. Gerhard Baab specjalista z Centrum Kompetencji w Klein-Altendorf w Niemczech
 

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności