Fertygacja truskawki

Wiele plantacji truskawek w Polsce prowadzonych jest w tradycyjny sposób, w którym składniki pokarmowe dostarczane są przede wszystkim przed sadzeniem roślin oraz pogłównie – posypowo. Jednak chcąc uzyskać wysokie plony owoców dobrej jakości należy sadzić nowe odmiany, które do prawidłowego wzrostu wymagają zapewnienia komfortowych warunków uprawy. Jednym z nich jest dostarczenie optymalnej ilości składników pokarmowych do aktywnej strefy systemu korzeniowego roślin, czyli zastosowanie fertygacji.

Na plantacji w Garwolewie
W gospodarstwie rodziny Miturów w Garwolewie koło Czerwińska nad Wisłą na łącznej powierzchni ok. 60 ha zlokalizowane są plantacje truskawki w różnym wieku, uprawiane na kilka sposobów. Niektóre odmiany sadzone są na płasko, bez zastosowania ściółki (fot. 1), np. dominująca w produkcji w tym gospodarstwie odmiana owocująca w tradycyjnym terminie – ‘Roxana’, a inne, np. powtarzające owocowanie odmiany ‘Luis’ czy ‘Monterrey’ – na podwyższonych zagonach okrytych czarną folią, pod którą umieszczone są linie nawadniające (fot. 2).

Fot. 2. Uprawa truskawki na podwyższonych zagonach okrytych czarną folią, pod którą umieszczone są dwie linie nawadniające

Zdaniem Grzegorza Mitury, fertygacja to bardzo dobry sposób dokarmiania roślin truskawki. Jego podstawową zaletą jest możliwość zmiany dawki oraz częstotliwości dostarczania pożywki, w zależności od wieku roślin, ich fazy rozwojowej czy przebiegu warunków atmosferycznych. W gospodarstwie w Garwolewie woda do nawadniania czerpana jest za pomocą pompy ze stawu, a następnie jest oczyszczana w systemie filtrów – przepływa kolejno przez filtr żwirowy Filtromatic oraz dyskowy Azud modular 300, oferowane przez firmę Soldrip. Jak podkreślał plantator, filtracja wody jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego systemu nawadniającego uprawę, ponieważ mechaniczne zanieczyszczenia mogą spowodować zapychanie się linii nawadniających. Przefiltrowana woda kierowana jest do tzw. zwężki Venturiego (jest to przewężenie na rurze o stałym przekroju i mniejszym ciśnieniu), do której wężem doprowadzana jest pożywka ze zbiorników A lub B (każdy o pojemności 1000 l).

Stężenie pożywki jest stałe, a jej wydatek można regulować poprzez zawory. Pożywka w zbiorniku A składa się, m.in. z: saletry wapniowej, saletry amonowej, saletry magnezowej, saletry potasowej, chlorku wapnia, natomiast pożywka w zbiorniku B zawiera: chlorek potasu, fosforan amonu, fosforan monopotasowy, siarczan magnezu oraz mikroelementy. Pożywka przygotowywana jest z nawozów pojedynczych firmy Yara Poland. W ubiegłym roku na części plantacji z odmianą ‘Roxana’ stosowano do fertygacji nawozy wieloskładnikowe z grupy Solinure (Solinure 5 – 20–20–20–mikro i Solinure 1 – 10–05–40–MgO–mikro) firmy Everris (dawnego Scotts Pro).

[NEW_PAGE]- Częstotliwość podawania pożywki zależy nie tylko od fazy wzrostu i rozwoju roślin, ale również od uprawianej odmiany. Zaobserwowałem np., że odmiana ‘Albion’ charakteryzuje się większym zapotrzebowaniem na składniki pokarmowe, w porównaniu z odmianą ‘Roxana’. W okresie intensywnego wzrostu rośliny są dokarmiane raz w tygodniu, a po zbiorach owoców rzadziej. Warto też pamiętać, że dużo większe zapotrzebowanie na składniki pokarmowe wykazują rośliny odmian truskawki powtarzającej owocowanie – przekazał G. Mitura.
Pompa, filtry oraz zbiorniki z pożywką znajdują się w specjalnie do tego celu wybudowanym pomieszczeniu. Woda wraz z pożywką doprowadzana jest rurociągiem na pole, a do roślin dostarczana jest za pomocą linii nawadniających marki Queen Gil. Na każdym zagonie, na którym posadzono dwa rzędy roślin (40 tys. roślin/ha), umieszczone są dwie linie nawadniające. Woda z pożywką wydostaje się otworami z boku linii i spływa bezpośrednio do roślin.

Truskawki w Ochli
W gospodarstwie Barbary Dubickiej-Kaczmarczyk w Ochli truskawka także uprawiana jest z zastosowaniem różnych technologii (fot. 3, 4). W produkcji dominują odmiany powtarzające owocowanie np. ‘Albion’, ‘Monterrey’ i ‘San Andreas’. Odmiany te sadzone są w dwóch rzędach na podwyższonych zagonach okrytych czarną folią. Na 1 ha sadzonych jest do 55 tys. roślin. Na każdym zagonie rozłożona jest jedna linia nawadniająca T-Tape firmy Milex. Maksymalna długość pojedynczej linii wynosi 120 m, a wydajność – 2,5 l/mb rzędu.

Fot. 3. Produkcja truskawki na podwyższonych zagonach z zastosowaniem osłon…

Fot. 4. … oraz uprawa na płasko w polu, nawadniana za pomocą zraszaczy

Do fertygacji stosowane są zarówno nawozy pojedyncze (np. saletra wapniowa), jak i specjalistyczne nawozy wieloskładnikowe, m.in. z oferty holenderskiej firmy Mivena (np. Granusol WSF). Ogólne zalecenia dotyczące dokarmiania truskawki właścicielka gospodarstwa otrzymuje od przedstawiciela firmy nawozowej, ale, jej zdaniem, dokarmianie nowych odmian powtarzających owocowanie wymaga prowadzenia szczegółowych obserwacji roślin, na podstawie których można, w razie potrzeby, dokonać odpowiednich modyfikacji zaleceń. – Rośliny odmian powtarzających owocują od lipca do października i często można zaobserwować na nich objawy niedoboru składników pokarmowych. Dzięki temu, że owocują tak długo, jest jednak czas na uzupełnienie brakujących pierwiastków. Zdarza się, że szukamy porady dotyczącej dokarmiania nowych odmian powtarzających owocowanie u doradców z Włoch czy Hiszpanii, a nawet z Kalifornii, skąd te odmiany pochodzą – mówiła B. Dubicka-Kaczmarczyk.

Odmiany powtarzające uprawiane są tylko przez jeden sezon, ale przy zapewnieniu optymalnych warunków uprawy, plon z jednej rośliny może wynieść nawet do 1,5 kg owoców.

Woda do nawadniania i fertygacji plantacji w Ochli pochodzi ze stawów. Właścicielka gospodarstwa podkreślała, że bardzo ważna jest kontrola jakości wody przeznaczonej do nawadniania. Gospodarstwo położone jest w otoczeniu lasów, dzięki czemu woda nie zawiera nadmiernych ilości azotanów, metali ciężkich lub innych niepożądanych związków. Woda czerpana jest za pomocą agregatu spalinowego (fot. 5) o wydajności 140 m3/godz. Do fertygacji wykorzystywany jest agregat Drop model L-220 (fot. 6) wyposażony w dwa filtry dyskowe o przepustowości 100 m3/godz. oraz zbiornik na pożywkę o pojemności 200 l. Woda oczyszczana jest przez filtry, a następnie jest mieszana w odpowiedniej proporcji z nawozami i w postaci gotowej pożywki wypływa do instalacji nawodnieniowej. Jednorazowo podlewane jest 5 ha pola.

Fot. 5. Agregat spalinowy do czerpania wody ze stawu

Fot. 6. Urządzenie do fertygacji wyposażone w filtry dyskowe oraz zbiornik na pożywkę

Aleksandra Andrzejewska
redakcja miesięcznika „Warzywa”
Fot. A. Andrzejewska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNa międzynarodowym rynku czereśni (2)
Następny artykułW Krakowie powstało Centrum Edukacji Gleboznawczej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.