W Krakowie powstało Centrum Edukacji Gleboznawczej

Centrum Edukacji Gleboznawczej powstało na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. To jedyna taka placówka w Polsce i najnowocześniejsza w Europie – zapewniają władze uczelni.

„Prezentujemy tu funkcje gleb w życiu człowieka, które są tak powszechne, że aż niezauważalne. Bo czy jedząc śniadanie myślimy, że komponenty do tego posiłku wywodzą się z gleby? Człowiek zapomniał o funkcjach gleb, a my chcemy je przypomnieć” – powiedział PAP kierownik Katedry Gleboznawstwa Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i inicjator powołania Centrum Edukacji Gleboznawczej prof. Stanisław Brożek.
 
Odwiedzający Centrum mogą zobaczyć przekroje wszystkich rodzajów gleb występujących w Europie – od strefy tajgi na północy po strefę śródziemnomorską na południu kontynentu – oraz zmienność środowiska przyrodniczego, krajobrazów i gleb – od strefy wilgotnej na zachodzie Europy po półpustynie nad Morzem Kaspijskim. W gablotach prezentowane są naturalne przekroje gleb do głębokości ok. 1,2 m. Na monitorach dotykowych umieszczone są zdjęcia i filmy oraz informacje o właściwościach gleb i ich funkcjach. „W Polsce nie ma innego Muzeum Gleb, w Europie takie placówki działają w Wageningen (Holandia) i Petersburgu (Rosja), ale gleby pokazywane są tam w inny sposób, w oderwaniu od środowiska naturalnego” – wyjaśnił Brożek.
 
Centrum Edukacji Gleboznawczej zostało zrealizowane w ramach większego projektu – unowocześnienia bazy dydaktycznej Uniwersytetu Rolniczego. Na ten cel przeznaczono 16 mln zł, z czego ok. 9 mln zł uczelnia pozyskała z środków europejskich w ramach Małopolskiego Regionalnego Projektu Operacyjnego 2007–2013. Na Wydziałach: Leśnym i Ogrodniczym udało się zmodernizować i wyposażyć pięć sal wykładowych oraz dwa laboratoria – Diagnostyki Agrofagów Roślin Uprawowych i Badań Rejestracyjnych Środków Ochrony Roślin oraz Geochemii Środowiska Leśnego i Terenów Przeznaczonych do Rekultywacji. Powstała także sala projektowa dla sztuki ogrodowej i studentów biotechnologii. Prace modernizacyjne obejmowały w sumie powierzchnię 1,5 tys. m kw. i kosztowały 6,7 mln zł. Na nowoczesną aparaturę wydano około 7 mln zł.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Related Posts

None found

Poprzedni artykułTRSK: druga wstępna prognoza zbiorów owoców
Następny artykuł„Pomidory z Piotrowic”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.