Maliny: w nowy sezon ze starymi problemami

A wśród tych problemów – zgnilizna korzeni maliny, jeden z jej najgroźniejszych patogenów. Różne gatunki Phytophthora – organizmów grzybopodobnych powodujących także choroby malin najłatwiej i najszybciej rozprzestrzeniają się wraz wodą – są obecne w ciekach wodnych, ich osadach dennych, w wodzie zalewającej czasowo plantacje podczas dłuższych opadów czy powodzi, w tej używanej do podlewania. Przenoszone są na sprzętach, maszynach, z materiałem szkółkarskim.
Podczas wykładu wygłoszonego w połowie marca w PODR Boguchwała dr Paweł Krawiec stwierdził, że na malinach wyselekcjonowano w różnych krajach 18 gatunków rodzaju Phytophthora, w tym P. cactorum, P. cinnamomi, P. citricola, P. citrophthora, P. cryptogea, P. fragariae var. rubi. Te polifagi tworzą na porażanych organach (korzenie i pędy) strzępki (rozwijają się w temperaturze 7-30˚C) z zarodniami pływkowymi wytwarzającymi zarodniki pływkowe. Zarodnie tworzą się już w dobę do dwóch po zakażeniu rośliny gospodarza, a spadek temperatury jest dla nich sygnałem do uwalniania zarodników. Zoospory przemieszczają się czynnie – podczas podlewania czy z deszczem i zakażają korzenie włośnikowe. Formy przetrwalnikowe mogą zasiedlać glebę do 15 lat. Sprzyjają temu gleby zwięzłe, okresowo zalewane, z pozostawionymi resztkami porażonych roślin. Zakażeniom sprzyja też zbyt bliskie szyjek korzeniowych roślin usytuowanie kroplowników. Więcej o samej chorobie – tutaj.
Zapobieganie wystąpieniu trzeba zacząć od gleby – dobre wyniki daje odkażanie dazometem i nawożenie wapnem. Uprawy powinny być prowadzone na zagonach, zakładane ze zdrowego, wolnego od Phytophthora materiału szkółkarskiego. Należy systematycznie przeglądać plantację i usuwać chore rośliny – wynosić je w plastikowych workach i palić poza obrębem upraw. Odkazić miejsca po porażonych roślinach można wodnym roztworem preparatu Huwa San TR 50 (0,5%). Można go także dodawać do wody używanej do nawadniania (40ml/m3). Jego jednoprocentowym roztworem należy odkażać narzędzia i maszyny – np. koła ciągników – po pracach na plantacji.
W aktualnym Programie Ochrony Roślin Sadowniczych znajdują się preparaty – zarówno chemiczne jak i biologiczne – zarejestrowane do zwalczania chorób malin. PORS można kupić tutaj.
 
pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułJuż w kwietniu możliwe wznowienie dostaw żywności z Białorusi do Rosji
Następny artykułWycofanie z rynku: bez przydziału dla m.in. jabłek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.