Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
05.04.2017

Maliny: w nowy sezon ze starymi problemami

A wśród tych problemów – zgnilizna korzeni maliny, jeden z jej najgroźniejszych patogenów. Różne gatunki Phytophthora – organizmów grzybopodobnych powodujących także choroby malin najłatwiej i najszybciej rozprzestrzeniają się wraz wodą – są obecne w ciekach wodnych, ich osadach dennych, w wodzie zalewającej czasowo plantacje podczas dłuższych opadów czy powodzi, w tej używanej do podlewania. Przenoszone są na sprzętach, maszynach, z materiałem szkółkarskim.
Podczas wykładu wygłoszonego w połowie marca w PODR Boguchwała dr Paweł Krawiec stwierdził, że na malinach wyselekcjonowano w różnych krajach 18 gatunków rodzaju Phytophthora, w tym P. cactorum, P. cinnamomi, P. citricola, P. citrophthora, P. cryptogea, P. fragariae var. rubi. Te polifagi tworzą na porażanych organach (korzenie i pędy) strzępki (rozwijają się w temperaturze 7-30˚C) z zarodniami pływkowymi wytwarzającymi zarodniki pływkowe. Zarodnie tworzą się już w dobę do dwóch po zakażeniu rośliny gospodarza, a spadek temperatury jest dla nich sygnałem do uwalniania zarodników. Zoospory przemieszczają się czynnie – podczas podlewania czy z deszczem i zakażają korzenie włośnikowe. Formy przetrwalnikowe mogą zasiedlać glebę do 15 lat. Sprzyjają temu gleby zwięzłe, okresowo zalewane, z pozostawionymi resztkami porażonych roślin. Zakażeniom sprzyja też zbyt bliskie szyjek korzeniowych roślin usytuowanie kroplowników. Więcej o samej chorobie - tutaj.

Zapobieganie wystąpieniu trzeba zacząć od gleby – dobre wyniki daje odkażanie dazometem i nawożenie wapnem. Uprawy powinny być prowadzone na zagonach, zakładane ze zdrowego, wolnego od Phytophthora materiału szkółkarskiego. Należy systematycznie przeglądać plantację i usuwać chore rośliny – wynosić je w plastikowych workach i palić poza obrębem upraw. Odkazić miejsca po porażonych roślinach można wodnym roztworem preparatu Huwa San TR 50 (0,5%). Można go także dodawać do wody używanej do nawadniania (40ml/m3). Jego jednoprocentowym roztworem należy odkażać narzędzia i maszyny – np. koła ciągników – po pracach na plantacji.

W aktualnym Programie Ochrony Roślin Sadowniczych znajdują się preparaty – zarówno chemiczne jak i biologiczne - zarejestrowane do zwalczania chorób malin. PORS można kupić tutaj.
 
pg

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności