Nie daj się wpuścić w maliny!

Akcja edukacyjna Niwa i "Czas na polskie superowoce" przybliża informacje na temat malin oraz dorobek polskich hodowców, szkółkarzy i plantatorów malin. Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w quizie na temat historii hodowli i uprawy polskich malin. Ankieta składa się z 21 pytań. W końcowej części znajdziecie Państwo zaproszenie do konkursu na nazwę nowej odmiany maliny żółtej. Wśród nagród sadzonki nowej odmiany oraz zgłoszenie pod wygraną nazwą do Rejestru Odmian.

Konkurs na nazwę i quiz wiedzy o malinie ma pokazać jej fenomen i dorobek całego środowiska. Propozycja nazwy nowej odmiany to szansa na to by współtworzyć historię tego gatunku. Oto co trzeba zrobić?
1. Weź udział w quizie poszerzającym wiedzę na temat malin
2. Zaproponuj nazwę dla nowej, polskiej, wczesnej odmiany maliny powtarzającej owocowanie!
3. Poczekaj na rozstrzygnięcie i odbierz sadzonki nowej odmiany.

Razem budujmy przyszłość polskich owoców jagodowych

Celem quizu i konkursu jest uświadomienie konsumentów, że regularne spożywanie owoców jagodowych jest niezbędne w budowaniu odporności. Zwłaszcza teraz, w czasie pandemii. Chcemy zaangażować nowosądeckie szkoły, w których uczniowie nie mają pojęcia, że dzięki polskiemu programowi hodowli, założonemu w 1979 roku w Brzeznej koło Nowego Sącza (województwo małopolskie), Polska stała się jednym z największych producentów maliny na świecie. Dziś ten polski program hodowli maliny i jeżyny jest jednym z największych tego typu programów na świecie – mówi dr Agnieszka Orzeł, hodowca z Niwa Hodowla Roślin Jagodowych w Brzeznej.

Akcję edukacyjną będziemy promować też wśród plantatorów, szkółkarzy i hodowców w innych regionach. Tak by rosła świadomość, że dzięki pracom hodowlanym Polska ma szansę i w przyszłości być jednym ze światowych liderów w produkcji superowoców. W szczególności maliny czarnej, jeżyny, jagody kamczackiej, borówki i truskawki – dodaje dr Agnieszka Orzeł.

Quiz wiedzy o malinach

Konkurs na nazwę nowej polskiej odmiany – maliny żółtej
Niwa Hodowla Roślin Jagodowych w Brzeznej wspólnie z organizatorami kampanii „Czas na polskie superowoce!” zapraszają do konkursu na nazwę dla nowej odmiany żółtej maliny. Nazwa powinna być w języku polskim, łatwo wymawiana przez obcokrajowców.
Nagrodą jest zgłoszenie odmiany pod wygraną nazwą, do Rejestru Odmian, i inne nagrody ufundowane przez organizatorów. Szczegóły w Regulaminie.

Propozycje można zgłaszać do ośrodka hodowlanego „NIWA” Brzezna. Mailem na adres agnieszka.orzel@niwabrzezna.pl lub sms’em pod numer +48 535 394 219, w terminie do 10 grudnia 2020.

Opis odmiany, której dotyczy konkurs

Konkurs dotyczy maliny żółtej pochodzącej z ośrodka hodowlanego Niwa w Brzeznej. Roślina została wyselekcjonowana na początku sierpnia na polach selekcyjnych w miejscowości Stadła w 2017 roku. Oceniana była pod numerem hodowlanym NR1616808.
NR1616808 Jest odmianą powtarzającą owocowanie, ale owocuje głównie na tegorocznych pędach. Dojrzewanie owoców rozpoczyna się w pierwszym tygodniu sierpnia i trwa zazwyczaj 3-4 miesiące.

Charakteryzuje się średnim wzrostem. Roślina wytwarza kilkanaście pędów, wysokości około 1,5 m. Pędy są jasno-zielone, pokryte licznymi, drobnymi kolcami. Owoce są smaczne. Charakteryzują się wysoką zawartością ekstraktu (12,0% Brix). Owoce są bardzo jędrne, kształtu stożkowego, z połyskiem. Kolor owoców przybiera barwę od białej do żółtej w zależności od dojrzałości zbiorczej.

Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Jagiellońskim w 2020 roku wynika, że omawiana żółta malina charakteryzuje się podobną zawartością polifenoli oraz ma podobne właściwości antyoksydacyjne jak czerwone maliny. Możemy zaliczyć ją do tzw. superowoców.

Odmiana może znaleźć zastosowanie w uprawie deserowej. Ze względu na wysoką jędrność owoce nadają się do obrotu handlowego. Dojrzewanie owoców rozpoczyna wcześnie, w terminie odmiany ‘Delniwa’, dlatego może znaleźć zastosowanie jako deserowa malina żółta w zestawach oferujących 3 kolory malin – czerwony, czarny i żółty.
Trzeba tylko NR1616808 dobrze nazwać.

Zapraszamy, nagrody i sadzonki już czekają!

źródło: informacja prasowa „Czas na polskie superowoce”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZbiory winogron w UE
Następny artykułStawki pomocy za niesprzedane chryzantemy korzystne dla beneficjentów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.