Na forum doradców warzywniczych – rezultaty badań w 2014 r.

22 września firma Bayer Crop Science (BCS) zorganizowała drugie w tym sezonie forum doradców warzywniczych. Odbyło się ono w gospodarstwie Eleonory Kapusty w Bedlnie k. Kutna (woj. łódzkie).

Na terenie tego gospodarstwa (o łącznej powierzchni ok. 140 ha) BCS stworzył wiosną br. Warzywnicze Centrum Doradztwa Technicznego. Na obszarze ok. 1 ha wyznaczono poletka, na których prowadzone są badania skuteczności środków ochrony roślin z różnych grup chemicznych w walce z chorobami i szkodnikami warzyw (m. in. w uprawie warzyw kapustowatych, cebuli, marchwi). W bieżącym sezonie w uprawie marchwi badano także działanie herbicydów.

Katarzyna Gładka z BCS przedstawiła wyniki zakończonych już doświadczeń. W uprawie cebuli najlepsze efekty w ograniczaniu porażenia liści przez sprawcę mączniaka rzekomego oraz Stemphylium vesicarium uzyskano na poletkach, gdzie użyto środka Fandango 200 EC w kombinacji z fungicydem zawierającym mankozeb oraz tam, gdzie w kombinacji zabiegów użyto Fandango 200 EC i Infinito 687,5 SC. Dzięki tym zabiegom udało się długo utrzymać „efekt zielonego liścia”, a notowane plony cebuli były o ok. 1 kg/m2 wyższe niż z poletek kontrolnych (cebula biała i żółta).

Na poletkach doświadczalnych prowadzono także ocenę skuteczności programu ochrony ogórka polowego przed mączniakiem rzekomym. Zabiegi z wykorzystaniem Infinito 687,5 SC i środka Mildex 711,9 WG prowadzono w odstępach co 7 dni (po dwa zabiegi każdym ze środków). Uzyskane wyniki okazały się zadowalające – porażenie liści na poziomie 3% podczas gdy w kontroli 100% wykazywało objawy chorobowe.

Zgromadzeni na FDW specjaliści mogli także ocenić skuteczność innych produktów BCS m. in. w programach ochrony marchwi przed alternariozą naci, czarną zgnilizną korzeni, mączniakiem prawdziwym, zgnilizną twardzikową oraz kapusty pekińskiej przed mszycami.

Podczas spotkania Izabela Kaczyńska przekazała także, iż od 1 kwietnia nastąpiły znaczące zmiany w reprezentowanej przez nią firmie Nunhems – firma jest zintegrowana z BCS, a jej nowa oficjalna nazwa to Bayer CropScience Vegetable Seeds. Nowa siedziba firmy to teraz Warszawa (siedziba BCS).

Więcej już wkrótce na łamach miesięczników „Hasło Ogrodnicze” i „Warzywa”.

Tekst i fot. D. Łabanowska-Bury

Więcej zdjęć ze spotkania w galerii.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZ kolejnych 125 mln euro dostaniemy zaledwie kilka
Następny artykułDziś Dzień Grzyba

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.