Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
07.03.2016

W kręgu kwiatów ciętych - cz. II

Rośliny Ozdobne |
Druga część relacji z Międzynarodowych Targów Kwiaciarskich (International Floriculture Trade Fair – IFTF), których szósta edycja odbyła się w dniach 4–6 listopada 2015 r. w Expo Haarlemmermeer w Vijfhuizen w Holandii.
Pierwsza część poświęcona była gatunkowi, ktory dominował na stoiskach wystawców - czyli różom. Tym razem prezentujemy pozostałe kwiaty cięte (red.)
Pozostałe kwiaty cięte
Armada. W ofercie tego holenderskiego hodowcy znalazły się nowe odmiany chryzantem. W grupie Santini zaprezentowano kilka nowych kreacji z serii „Czarnych Piękności” (Black Beauties), których cechami wspólnymi są bardzo duża trwałość koszyczków, szybkie zakwitanie i czarniawo-zielony środek kwiatostanu. Znalazły się w niej m.in. ‘BlackLouise’ (różowe kwiaty języczkowate), ‘BlackWendy’ (białe), ‘BlackMary’ (czerwone) i ‘BlackTamara’ (żółte). Bardzo atrakcyjną odmianą z grupy Santini jest ponadto ‘Lola’ o intensywnie zielonych kwiatostanach, tworząca kształtne gałązki.


Nowe odmiany z grupy Black Beauties chryzantem
 
Ball Horticultural. Na stoisku tego amerykańskiego koncernu uwagę zwracała odmiana ‘Maya Double’ słonecznika zwyczajnego (Helianthus annuus) o pełnych koszyczkach średnicy 12–15 cm, wypełnionych bardzo wąskimi żółtymi kwiatami języczkowatymi (rurkowate są zredukowane). Długość pędów tych roślin wynosi 80–160 cm.


Słonecznik zwyczajny ‘Maya Double’

W ofercie wyróżniały się także nowe odmiany z grupy Sweet goździka brodatego (Dianthus barbatus): ‘Sweet Magenta Bicolour’ (ciemnoróżowe kwiaty z purpurowym wzorem w kształcie koła), ‘Sweet Pink’ (jasnoróżowe kwiaty z białą nasadą) i ‘Sweet Pink Magic’ (część kwiatów w kwiatostanie jest biała, a pozostałe – jasnoróżowe). Goździki te wykształcają mocne i długie pędy (45–90 cm, w zależności od terminu i warunków uprawy), a kwiatostany są okazałe i pachnące.

Danziger „Dan” Flower Farm. To izraelskie przedsiębiorstwo na targach IFTF 2015 pokazało ponad 30 nowych taksonów kwiatów ciętych, w tym rośliny, które nie były dotychczas wykorzystywane w tym celu. Najbardziej rozpoznawalnymi rodzajami w dorobku hodowlanym firmy są łyszczec (Gypsophila sp.) i nawłoć (Solidago sp.) i, choć wiele dotychczasowych odmian ma duży udział w produkcji tych roślin, nadal poszukiwane są nowe kreacje. W wypadku łyszczca (tzw. gipsówki) premierę miały: OrstarTM – o kremowobiałych, kulistych, bardzo licznych, drobnych kwiatostanach oraz CosmicTM – o białych, kulistych, średniej wielkości kwiatostanach.


Nowe odmiany łyszczca – Cosmic™ (z lewej) i Orstar™

Dwie nowe odmiany wzbogaciły asortyment nawłoci. Bardzo ciekawie prezentowała się odmiana Moonlight GloryTM o drobnych, kremowobiałych kwiatostanach, przydatnych do zasuszania. Druga z premierowych kreacji – Solar GloryTM tworzy dość duże, jasnożółte koszyczki, charakteryzuje się słabszą, niż Moonlight GloryTM, siłą wzrostu, ale podobnie wysoką plennością. Innym gatunkiem, który może być wykorzystywany do bukietów jako dodatek, jest pieprzyca (Lepidium sp.). Firma Danziger „Dan” Flower Farm promowała w Vijfhuizen silnie krzewiącą się odmianę Emerald BeadsTM o intensywnie zielonych owocostanach, mogących stanowić atrakcyjne wypełnienie kompozycji kwiatowych.


Na stoisku firmy Danziger „Dan” Flower Farm promowano pieprzycę Emerald Beads™

Jedną z najważniejszych nowości w ofercie tego izraelskiego hodowcy była jednak barbula (Caryopteris sp.), znana dotychczas jako roślina ogrodowa i pojemnikowa, pokazana w nowej odsłonie – jako źródło kwiatów ciętych. Grupa PagodaTM obejmuje trzy odmiany: PagodaTM Ocean (kwiaty ciemnofioletowe), PagodaTM Lagoon (niebieskofioletowe) i PagodaTM Blush (jasnoróżowe). Dwie pierwsze rosną silniej i tworzą pędy o długości 50–80 cm, natomiast PagodaTM Blush osiąga wysokość do 70 cm. Kwiaty po ścięciu są bardzo trwałe, a dodatkową ozdobą takiego materiału bukieciarskiego są ładne liście długo zachowujące swoją barwę. Jak informowali przedstawiciele firmy Danziger „Dan” Flower Farm, grupa PagodaTM barbuli była dotychczas uprawiana tylko w Izraelu, ale testy będą rozszerzone na inne rejony świata.

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności