Święto Dalii w Holandii

Plantacja produkcyjna, fot. W. Górka
W tym samym terminie, co holenderskie targi Plantarium, zorganizowano w tym kraju po raz trzeci Dni Daliowe. W 9 lokalizacjach goście z całego świata mogli oglądać poletka pokazowe z nowymi odmianami tych kwiatów, pola uprawne przeznaczone do produkcji bulw, a także dekoracyjne rabaty daliowe w parku Keukenhof (znanym przede wszystkim z wiosennych pokazów cebulowych).
Dalie w ogrodach zamku Keukenhof, fot. W. Górka

W tym roku w kilku gospodarstwach można było zobaczyć dalie przeznaczone na kwiaty cięte, do sadzenia w pojemnikach oraz na rabatach.

Poletka odmianowe, fot. W. Górka

Wśród odmian dalii wybieranych do produkcji kwiatów ciętych (prawie 250 ich odmian pokazano w firmie Fred de Meulder Export B.V.) dominują te o pomponowej budowie kwiatostanów, bardziej odpornych na transport.

Co zaskakujące, najpopularniejszą odmianą do dekoracji uroczystości weselnych w Holandii jest jednak obecnie wielkokwiatowa dalia 'Café au lait’, której kwiatostany osiągają nawet 25 cm średnicy i są koloru jasnobeżoworóżowego.

Dalia 'Cafe Au Lait’, fot. W. Górka

Spośród odmian dalii sadzonych w ogrodach i pojemnikach (około 600 pokazała na poletkach pokazowych firma CNB, największy w Holandii broker bulw tego gatunku) coraz popularniejsze stają się te o kwiatostanach pojedynczych, które wabią motyle oraz inne owady.

Rzeźba feniksa z kwiatostanów dalii, for. W. Górka

Tekst i fot. Wojciech Górka

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł10 lat florystyki w Krakowie
Następny artykułŻywność ekologiczna w szkołach w Tarnogrodzie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.