Fruit Innovation – za nami dwa dni targów

Fruit Innovation to zupełnie nowe targi, których pierwsza edycja rozpoczęła się 20 maja w halach FieraMilano (Mediolan, Włochy). Celem organizatorów - Fiera Milano i Ipack-Ima spa – było pokazanie najnowszych rozwiązań technologicznych w sferze przygotowania do sprzedaży oraz pakowania owoców i warzyw.

W trwających 3 dni targach swój udział zgłosiło 230 wystawców. Gros z nich to firmy, grupy producentów i organizacje oferujące świeże i przetworzone płody rolne. Targi odbywają się równolegle z innymi branżowymi targami, podczas których prezentowane są rozwiązania dla produkcji mleczarskiej, mięsnej, a także maszyny dla przemysłu.

Na stoiskach królowały pomidory różnych typów. W tej dziedzinie widać trend do nowości np. grupy producentów oferowały pomidory zielone, o paskowanej skórce, także w typie bawole serce, lecz o mniejszych niż typowe rozmiarach. Bardzo popularne we Włoszech są także mieszanki pomidorów koktajlowych o różnej barwie skórki: żółtej, pomarańczowej i czerwonej. W ofercie firm La Linea Verde i Bonduelle królowały różne mieszanki sałat i innych warzyw z dodatkami np. ziół, sezamu czy gotowanej soczewicy i cieciorki. Standardem u tych wystawców są już gotowe do spożycia zupy typu krem z różnych warzyw (podobne do tych oferowanych przez krajowy Marwit).

Z bogatą ofertą ofertą owoców miękkich można było zapoznać się na stoisku Sant’ Orsola. Ta grupa zrzesza około 1000 producentów z całych Włoch, a główna siedziba to Pergine Valsugana (kilka kilometrów od Trento). Dzięki wysokiej specjalizacji osób zrzeszonych w grupie, dobrej organizacji produkcji i marketingu owoce z Sant’ Orsola są dostępne na krajowym i zagranicznych rynkach przed bardzo długi okres w roku. Co roku w ofercie pojawiają się nowe propozycje jak np. mieszanki owoców sezonowych w całym asortymencie opakowań, a także przetwory z malin, borówki wysokiej i czereśni (głównie dżemy).

W pakowaniu owoców i warzyw luzem obecnie królują opakowania plastikowe. Są one nie tylko wielokrotnego użytku, lecz także łatwe do czyszczenia i transportu. Nie są to już tradycyjne skrzynki, ale bardzo interesujące i oryginalne opakowania, wyglądem przypominające drewniane lub wiklinowe skrzynki. Ich niebywałą zaletą jest także możliwość złożenia na czas transportu, co obniża koszt przewozu.

W pakowanie owoców miękkich coraz częściej wykorzystywane są punnety typu topseal, a do ich zamykania kilka firm oferuje maszyny. Są jednak też uniwersalne rozwiązania umożliwiające pakowanie i zamykanie owoców w punnety z pokrywką i zamykanie folią zgrzewaną z rantem punnetu. Taką maszynę podczas targów IPACK-IMA prezentowała włoska firma Italian Pack.

Dzięki przychylności Ambasady Polski we Włoszech w targach Fruit Innovation udział wzięło także powołane w tym roku i prężnie działające na rynku jabłek konsorcjum APPOLONIA. Udział w targach był okazją do pokazania oferty zrzeszenia grup producentów z całej Polski (obecnie 22 podmioty), a także do rozmów z potencjalnymi odbiorcami owoców.

Inne ciekawostki z targów Fruit Innovation już wkrótce na naszych łamach.

Tekst i fot. Dorota Łabanowska-Bury

Obszerna fotorelacja z targów – w galerii.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułChiny mogą eksportować jabłka do USA
Następny artykułSpotkanie ministrów rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.