Opakowania przedłużające świeżość owoców i warzyw

Ceny rosyjskich pomidorów
Indyjscy naukowcy prowadzą prace nad materiałami nanokompozytowymi umożliwiającymi przedłużone przechowywanie nietrwałych owoców i warzyw. Szkieletem tworzyw są węglowodany (celuloza i pokrewne) wysycane nanocząsteczkami srebra.
Do produkcji nanowłóknistej celulozy zaprzęgnięto bakterie Gluconacetobacter xylinus. Następnie wmontowano w włókna nanocząsteczki srebra. Otrzymany kompozyt wykazywał antymikrobiologiczną skuteczność wyższą, niż koloidalne preparaty z taką samą zawartością nanocząsteczek srebra. Pomidory opakowane w torebki z tego materiału zachowały w temperaturze pokojowej świeżość przez 30 dni – tworzywo umożliwia wymianę gazową, jest przenikalne dla pary wodnej i wykazuje właściwości inhibitora etylenu.
 
Inne właściwości otrzymano z tworzywa na bazie chitozanu i krochmalu ryżowego. Nieprzepuszczalny dla tlenu i pary wodnej materiał jest bardzo wytrzymały mechanicznie, aktywnie zwalcza bakterie gramujemne (E. coli) i gramdodatnie (Staphylococcus aureus). Przechowywane w opakowaniach z tego kompozytu gruszki po 4 dobach w temperaturze 4 stopni Celsjusza straciły 4,75% masy, podczas gdy kontrolne owoce 15,44%.
 
Za: Journal of Materials Science
 
pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułJakość i orzechy laskowe – w majowym „Haśle Ogrodniczym”
Następny artykułPolskie stoisko na targach Sial China 2018 w Szanghaju

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.