Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
17.07.2017

Ogórki partenokarpne w podkaliskiej szklarni

Owoce odmiany Cantara RZ F1

Owoce odmiany Cantara RZ F1

Pod koniec czerwca firma Rijk Zwaan zorganizowała prezentację partenokarpnych odmian ogórka w szklarni Marzeny i Janusza Warszewskich w Kolonii Skarszewek k. Kalisza. Współorganizatorem spotkania była firma Koppert.
Marcin Pawlak informował, że państwo Warszewscy rozpoczęli współpracę z firmą Rijk Zwaan w 2012 roku, kiedy szukali plennej odmiany partenokarpnej o zielonych lub ciemnozielonych owocach do zaopatrzenia sieci handlowych. Zdecydowali się wówczas na mieszańca Kybria RZ F1, który jest uprawiany w gospodarstwie już 6 sezon. Ponadto w tym roku, w szklarni podkaliskich producentów, zagościła również na próbę nowa odmiana Canrata RZ F1.

Podczas prezentacji tych dwóch odmian M.Pawlak podkreślał, że Kybria RZ F1 to ogórek przeznaczony zarówno do nasadzeń wiosennych, jak nasadzeń letnich. W szklarniach rozsada może być sadzona od początku stycznia. Rośliny mają otwarty pokrój i nie tworzą pędów bocznych lub też pędy boczne są silnie zredukowane. Odmiana dobrze sprawdza się w uprawie opuszczanej. Owoce mają kolor zielony, do ciemnozielonego. Są kształtne, proste, o dużej liczbie dość drobnych brodawek; nie przerastają na długość. Odmiana tworzy wiele zawiązków w jednym kącie liścia (od 2 do nawet 8). Rośliny wymagają regularnego zbierania owoców, wówczas nowe owoce stopniowo przyrastają na pędzie. Jest to odmiana generatywna. Zdaniem przedstawiciela firmy powinno się pozostawiać 17, 18 liści na pędzie ponieważ w przypadku poderwania zbyt wielu liści dochodzi do zrzucania zawiązków owoców.


Kybria RZ F1


Owoce odmiany Kybria RZ F1

Druga z prezentowanych odmian – Cantara RZ F1 różni się od poprzedniego mieszańca przede wszystkim wyglądem owoców – są one jaśniejsze, mają też mniej grubszych brodawek. Kolejna różnica między odmianami dotyczy liczby zawiązków – Cantara RZ F1 tworzy ich maksymalnie 4 w kącie liścia Do nasadzeń szklarniowych odmiana polecana jest od połowy stycznia. Rośliny podobnie jak w przypadku Kybrii RZ F1mają otwarty pokrój i nie tworzy pędów bocznych.


Owocujące owoce odmiany Cantara RZ F1


Marzena i Janusz Warszewscy

Tekst i fot. Aleksandra Czerwińska-Nowak

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności