Ogórki z doświetlaniem

W Borach Malinowskich – jednym z firmowych zakładów Grupy Producentów Owoców i Warzyw „Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski”, zlokalizowanym w Sarnowie koło Będzina (czyt. też HO 8/2013) – w tym roku po raz pierwszy prowadzona jest produkcja ogórków z doświetlaniem asymilacyjnym. Powierzchnia doświetlanej uprawy wynosi 3 ha.

Ze sztucznym światłem
Do doświetlania służą lampy firmy Gavita o mocy 1000 W, z elektronicznym zapłonem (fot. 1). Szklarnia, w której prowadzona jest uprawa wyposażona jest m.in. w górną kurtynę termoizolacyjną, wentylatory i sulfuratory (fot. 2).

Ogórki uprawiane są na podwieszanych rynnach (fot. 3) w matach z wełny mineralnej Cultilene Optimaxx. Na jednej macie sadzonych jest 6 roślin (ustawiane są 3 kostki z dwiema roślinami w każdej). Są one prowadzone na jeden pęd i w miarę wzrostu opuszczane (fot. 4), tak jak w przypadku roślin pomidora. Mimo że ten sposób prowadzenia roślin, ze względu na dużo szybsze tempo wzrostu roślin ogórka niż pomidora jest bardzo pracochłonny, pozwala na uzyskanie owoców wysokiej jakości. Przy tym systemie uprawy w plonie dominują wyrównane, kształtne i prawidłowo wybarwione owoce, a poza tym plonowanie roślin jest stabilne. Oprócz pędów bocznych, w dolnych partiach roślin usuwane są liście, co wpływa na poprawę dostępności światła do roślin, a także, z uwagi na lepsze przewietrzenie uprawy, pozwala na zachowanie ich zdrowotności.  Latem uprawa jest cieniowana za pomocą górnych kurtyn (fot. 5).

Fot. 1. Do doświetlania służą 1000-watowe lampy z elektronicznym zapłonem

Fot. 2. Szklarnia jest wyposażona w sulfuratory

Fot. 3. Uprawa jest prowadzona na podwieszanych rynnach

Fot. 4. Rośliny są prowadzone na jeden pęd i opuszczane

Fot. 5. Latem uprawa jest cieniowana

W produkcji stosowana jest ochrona biologiczna. Do obiektów wprowadzane są pożyteczne organizmy, będące naturalnymi wrogami najgroźniejszych szkodników w uprawie ogórka pod osłonami: przędziorków, mączlików – szklarniowego i ostroskrzydłego oraz wciornastków. Do monitoringu pojawiania się szkodników w obiekcie uprawowym  służą żółte tablice lepowe (fot. 6).

Fot. 6. Do monitoringu szkodników służą żółte tablice lepowe

W połowie lipca, kiedy odwiedziłam to gospodarstwo w szklarniach plonowały rośliny odmiany Melen F1 (fot. 7). W uprawie nie notowano problemów z chorobami i szkodnikami, a rośliny były w dobrej kondycji (fot. 8).

Fot. 7. W połowie lipca trwały zbiory owoców odmiany Melen F1

Fot. 8. Rośliny były w bardzo dobrej kondycji

[NEW_PAGE]W trzech cyklach w roku
Ogórki uprawiane są w 3 cyklach w roku. Do pierwszego cyklu produkcyjnego ogrodnicy wybrali odmianę Pacto F1 marki De Ruiter (Monsanto). Jest ona rekomendowana do uprawy w najwcześniejszych terminach (z nasadzeń w grudniu i styczniu) m.in. ze względu na szybkie tempo wzrostu, silny system korzeniowy i tolerancję na niedobory światła. Rozsadę, wyprodukowaną na miejscu w zakładzie, posadzono w szklarni 13 grudnia ub.r. Z tego względu, że uprawa była doświetlana, rośliny od razu ustawiono na otworach w matach. Rośliny były doświetlane przez 18 godzin na dobę światłem o natężeniu 15 tys. luxów. Zbiory owoców rozpoczęły się już ok. 15 stycznia br. Jak twierdził Maciej Mularski, kierujący produkcją w Borach Malinowskich, odmiana ta sprawdziła się w uprawie i potwierdziła swoje zalety – równomierne zawiązywanie i niezrzucanie zawiązków oraz wyrównanie owoców. Jej ciemnozielone, lekko żebrowane owoce długości 23– 28 cm odznaczały się wysoką jakością.

Doświetlanie roślin zakończono 20 marca, a 29 kwietnia w obiektach uprawowych podsadzono rośliny odmiany Melen F1 z firmy Enza Zaden (kostki z rozsadą ustawiono na matach obok tych z rosnącymi roślinami). Hodowca poleca szczególnie tego mieszańca do uprawy w okresie późnej wiosny i lata, m.in. ze względu na dużą siłę wzrostu i zdrowotność roślin (odmiana jest odporna m.in. na mączniaka prawdziwego i wirusa mozaiki ogórka). Owoce tej odmiany osiągają długość 20–22 cm, są lekko żebrowane, ciemnozielone z połyskiem, a dodatkowym ich atutem jest nieprzerastanie na grubość. Zaczęto je zbierać już po 20 dniach od umieszczenia rozsady w szklarni. Jak tłumaczył M. Mularski, 2 tygodnie przed podsadzeniem rozsady mieszańca Melen F1, rośliny odmiany Pacto F1 zostały ogłowione. W ten sposób uzyskano ciągłość zbiorów – w momencie kiedy rośliny z pierwszego cyklu produkcyjnego przestały plonować, rozpoczęły się zbiory owoców z kolejnej odmiany.

Pod koniec lipca, w 30. tygodniu roku, planowano podsadzenie (fot. 9) następnej odmiany przeznaczonej do uprawy w cyklu jesiennym – dobrze znanego producentom mieszańca Media RZ F1 z hodowli firmy Rijk Zwaan, który sprawdza się w uprawie w różnych rejonach Polski i terminach produkcji. Ze względu na tolerancję na niedobory światła może być uprawiany z powodzeniem zarówno w okresach wiosennym, jak i letnio-jesiennym. Owoce tej odmiany osiągają długość 19–22 cm, są poza tym bardzo wyrównane i nie mają skłonności do jaśnienia. Odznaczają się też stosunkowo długą trwałością po zbiorze.

Fot. 9. Podsadzenie odbywa się poprzez ustawienie młodej rozsady obok roślin rosnących na matach

[NEW_PAGE]Jak przekazał M. Mularski, od początku zbiorów do 12 lipca plony ogórków wyniosły 49 kg/m2. Jego zdaniem doświetlanie asymilacyjne przez 18 godzin w ciągu doby wpłynęło na to, że plony od samego początku zbiorów były obfite, a ponadto w szybkim tempie dorastały kolejne owoce. Rośliny w pierwszym cyklu uprawowym, przypadającym na zimowe miesiące, plonowały tak jak te uprawiane latem, co było zasługą dostarczonej im w czasie wegetacji dużej ilości światła. Zbiory planowano prowadzić do listopada (w zależności od kondycji roślin i zdrowotności uprawy – do 1 lub 15 listopada). Po zakończeniu produkcji nastąpi 3-tygodniowa przerwa techniczna, w czasie której będą zlikwidowane rośliny, szklarnia zostanie posprzątana, zdezynfekowana i przygotowana do kolejnego cyklu uprawowego. Nowy sezon produkcji rozpocznie się od nasadzeń w grudniu br.

Zbiór i zbyt owoców
Owoce są zbierane do plastikowych skrzynek (fot. 10) i kierowane do sortowni (fot. 11), gdzie po posortowaniu umieszczane są w opakowaniach kartonowych. Paletyzacja towaru (układanie kartonów na paletach, umieszczanie narożników, bindowanie i zabezpieczanie palet folią) odbywa się automatycznie. Dzięki zastosowaniu doświetlania asymilacyjnego i systemu podsadzania roślin ogrodnicy są w stanie zapewnić ciągłość dostaw niemal przez cały rok, a także – stałą ilość i jakość produktu. Umożliwia to współpracę m.in. z sieciami handlowymi. Ogórki z Borów Malinowskich trafiają do krajowych sieci supermarketów, są ponadto zbywane na giełdach towarowych.

Fot. 10. Owoce są zbierane do plastikowych skrzynek

Fot. 11. Po posortowaniu ogórki pakowane są w kartony

Anna Maciejuk
Fot. 1-11. A. Maciejuk

Artykuł pochodzi z numeru 9/2013 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW niedzielę w Obrazowie
Następny artykułOchrona zasiewów folią szkodzi ptakom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.