Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
01.08.2017

Papryką stoi Dęba

Tagi: papryka | yara | syngenta
Dzień Otwarty Papryki organizowany przez firmy Yara Poland i Syngenta Polska doczekał się już czwartej edycji. Z roku na rok przybywa wystawców, a zainteresowanie spotkaniem ze strony podradomskich producentów papryki nie słabnie. Tym razem organizatorzy zaprosili wszystkich zainteresowanych tą uprawą do gospodarstwa Eweliny i Łukasza Jankowskich w miejscowości Dęba.
Mariusz Kwiatkowski reprezentujący firmę Syngenta sporo uwagi poświęcił najpopularniejszej odmianie z portfolio hodowcy – Yecla F1, która - jak podkreślał doradca - wymaga odpowiedniego prowadzenia. -Yeclę F1 wyróżnia przede wszystkim wczesność, wyrównanie owoców i plenność oraz wysoki udział towaru handlowego w plonie ogólnym. Jednak aby pozwolić roślinom zbudować dobry system korzeniowy trzeba je na początku uprawy odciążać z owoców – oznacza to konieczność wykonania pierwszego zbioru „na zielono” lub nawet usuwania zawiązków pierwszych owoców na roślinie, następnie zbioru zielonych wyrośniętych owoców i dopiero po tym okresie zbierania papryk w pełni dojrzałych - przekazywał. Przypomniał również charakterystykę odmiany Balta F1 tworzącej większe od Yecli F1 owoce poszukiwane głownie na rynkach lokalnych.

Mariusz Kwiatkowski (Syngenta) prezentuje odmiane Yekla F1

Wojciech Wojcieszek z firmy Yara Poland przekazał plantatorom wiele praktycznych wskazówek dotyczących prowadzenia i nawożenia uprawy. Jak co roku przypominał, że od samego początku produkcji najważniejszy jest korzeń – to od dobrze rozwiniętego systemu korzeniowego zależy ilość pobieranych składników pokarmowych i zdolność rośliny do wykarmienia owoców. Specjalista firmy Yara Poland przestrzegał również przed powszechnie praktykowanym w rejonie bardzo wczesnym wysiewem nasion. Chłodna wiosna jest w ostatnich latach regułą, dlatego rozsadę uzyskaną z wczesnego siewu nasion trzeba albo przetrzymać w mnożarce – ze szkodą dla roślin i rentowności uprawy, zważywszy na konieczność dłuższego ogrzewania – albo sadzić w zimną glebę, co nie sprzyja z kolei wzrostowi systemu korzeniowego roślin i pobieraniu fosforu. Dlatego warto zaplanować produkcję rozsady tak, aby rośliny zostały posadzone w drugiej połowie kwietnia – podkreślał W. Wojcieszek. 
Do nawożenia startowego specjalista polecał wieloskładnikowy nawóz bezchlorkowy YaraMila Complex z aktywnym fosforem polifosforanowym oraz saletrę wapniową YaraLiva Tropicote i YaraLiva Nitrabor. Do fertygacji rekomendował natomiast wieloskładnikowy nawóz Superba Zielona Forte, w początkowym okresie uprawy uzupełniony o Kristalon Żółty, aby dostarczyć roślinom więcej potrzebnego wówczas fosforu. Warto zastosować również nowe produkty fertygacyjne zawierające aktywne polifosforany: Kristalon Vaga (na okres wegetatywny) i Kristalon Gena (na okres wzrostu owoców). Najlepiej po nie sięgnąć w wypadku ograniczenia dostępności fosforu spowodowanego np. wysokim pH gleby.
 
Wojciech Wojcieszek (Yara)

Spotkanie było okazją do podejrzenia uprawy Łukasza Jankowskiego, w którego gospodarstwie przeważają nowoczesne tunele Haygrove oraz Farmer z podwójną, pompowaną folią wykorzystywane wiosną jako pikowniki, a w sezonie do uprawy papryki. Siewki, z których plantator produkuje rozsadę dostarczane są przez Grupę Producentów Rozsad Krasoń.

Ewelina i Łukasz Jankowscy - gospodarze spotkania

Dużym zainteresowaniem cieszyły się też stoiska i prezentacje firm współpracujących: Agrimpex, Agrofim, Agropolmozbyt, Ceres, Haygrove, Farmer, Koppert Polska, Novarbo i 3M.

Zapraszamy do naszej galerii

Tekst i zdjęcia: Aleksandra Czerwińska-Nowak

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności