Prawie wszystko o marchwi… w Ożarowie Mazowieckim

11 marca w Ożarowie Mazowieckim pod Warszawą odbyła się II Ogólnopolska Konferencja, zorganizowana pod hasłem „Produkcja marchwi wysokiej jakości” przez firmy Bayer CropScience oraz Nunhems. Partnerami konferencji były firmy Marwit, SVZ oraz redakcje czasopism „Hasło Ogrodnicze” i „Warzywa” naszego wydawnictwa.

Producentom marchwi oraz przedstawicielom firm z branży ogrodniczej, którzy przybyli do Ożarowa Mazowieckiego, zaproponowano bogaty i bardzo ciekawy program konferencji. Uczestników powitali: Iwona Krych-Stec, kierownik Działu Marketingu w firmie Bayer CropScience Polska, oraz Laszlo Sarfalvi, dyrektor spółki Nunhems Polska.

Hans Kole z holenderskiego oddziału firmy Nunhems mówił o sposobach przechowywania marchwi w Europie. Specjalista podał dane dotyczące wielkości europejskiej produkcji tego warzywa oraz omówił poszczególne systemy przechowywania korzeni marchwi, stosowane przez ogrodników w różnych regionach naszego kontynentu.

Mgr inż. Robert Bartkowski, kierownik ds. agrotechnicznych w firmie Marwit, przedstawił historię tego istniejącego na rynku od 20 lat przedsiębiorstwa oraz zaprezentował paletę produktów oferowanych pod marką Marwit. Przekazał także ciekawe informacje na temat uprawy marchwi przeznaczonej do produkcji niepasteryzowanych soków (tzw. jednodniowych), a także dotyczące technologii ich wytwarzania oraz dystrybucji.

O uprawie marchwi na potrzeby zakładu SVZ Tomaszów Lubelski mówił Andrzej Szwaczyna, kierownik ds. rozwoju bazy surowcowej w tej firmie. Jest to jeden z oddziałów globalnego koncernu specjalizującego się w produkcji przecierów, koncentratów oraz mrożonek z owoców i warzyw. Wykładowca omówił strategię działania firmy dotyczącą pozyskiwania dostawców oraz zasady zorganizowania i kontroli łańcucha dystrybucji gotowych wyrobów. Przekazał także informacje odnośnie do wymagań surowca – marchwi do produkcji koncentratu.

Robert Oostveen z firmy Nunhems Holland omówił choroby przechowalnicze marchwi. Spośród infekcji naci do najważniejszych zaliczył alternariozę, chwościka marchwi i mączniaka prawdziwego. Do głównych chorób korzeni zaklasyfikował te wywoływane przez patogeny z rodzajów Pythium, Phytophthora, Fusarium. W przechowalni za najbardziej uciążliwe, powodujące największe straty uznał zgniliznę twardzikową, szarą pleśń i infekcje wywoływane przez Rhizoctonia solani. Zasygnalizowano także wystąpienie nowej, w polskich warunkach klimatycznych, choroby wywoływanej przez Rhexocercosporidium carotae (Acrothecium rot).

Program ochrony marchwi na sezon 2014, rekomendowany przez specjalistów z firmy Bayer CropScience, zaprezentował Mirosław Korzeniowski z polskiego oddziału tego koncernu chemicznego, odpowiedzialny za Techniczne Zarządzanie Uprawą – Sadownictwo i Ogrodnictwo. Specjalista omówił właściwości oraz zasady stosowania herbicydu Sencor Liquid 600 SC, insektycydu Proteus 110 OD i fungicydu Nativo 75 WG, wspomniał także o grupie produktów oferowanych pod marką Luna®, opartych na nowej substancji aktywnej (fluopyram), które po zarejestrowaniu w Polsce (według oczekiwań, ma to nastąpić w 3 kwartale br.) mogą się okazać bardzo przydatne w ochronie m.in. marchwi.

Przedstawiono także holenderskie zalecenia oraz zakres rejestracji wybranych ś.o.r., m.in. herbicydu Sencor Liquid 600 SC, zaś Radosław Suchorzewski, Doradca Techniczno-Handlowy ds. Warzywnictwa w firmie Bayer CropScience Polska mówił o wsparciu techniczno-handlowym, oferowanym przez ten koncern dla gospodarstw i grup producentów warzyw.

Piotr Borczyński, specjalista ds. warzywnictwa z KPODR Minikowo Oddział Zarzeczewo, przedstawił praktyczne aspekty integrowanej ochrony roślin (i.o.r.), obowiązującej od początku bieżącego roku wszystkich producentów płodów rolnych, w tym również producentów warzyw. Mówił m.in. o przepisach regulujących i.o.r., zasadach prowadzenia przez rolników dokumentacji (ewidencji zabiegów) czy trudnościach np. związanych z ustalaniem optymalnych terminów zabiegów na podstawie sygnalizacji pojawienia się szkodników czy patogenów (w przypadku wielu agrofagów nie monitoruje się momentów ich wystąpienia, nie dla wszystkich określono dotychczas progi szkodliwości).

Krzysztof Jawor z polskiego oddziału firmy Nunhems przedstawił ofertę tego hodowcy na sezon 2014. Omówił odmiany marchwi przydatne do uprawy z przeznaczeniem do zaopatrzenia rynku warzyw świeżych oraz przetwórstwa (m.in. do produkcji soków), do sprzedaży pęczkowej oraz produkcji świeżych przekąsek. Zwrócił ponadto uwagę na ofertę odmian o kolorowych korzeniach.

Podczas konferencji zainteresowane osoby mogły skorzystać z konsultacji w specjalnie zorganizowanej strefie doradców, gdzie porad udzielali specjaliści z firm Bayer CropScience i Nunhems oraz z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Stoiska miały także firmy będące partnerami konferencji. Można było m.in. nabyć fachowe czasopisma wydawnictwa Plantpress, a także wziąć udział w degustacji produktów firmy Marwit.

W strefie doradców

Anna Maciejuk
Fot. M. Bartczak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPracownicy SGGW otrzymali odznaczenia państwowe
Następny artykuł„Budujemy populacje owadów zapylających” – akcja edukacyjna Sumi Agro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.