Konkursowe nowości na wystawie „Zieleń to życie”

Róża BORNEO ODORE ‘Intercomgarf’ PBR
Otwarcie targów „Zieleń to życie” dla wielu szkółkarzy – tych, którzy zgłosili swoje kandydatki do „Konkursu Roślin-Nowości”, wiąże się z dreszczykiem emocji, bowiem po uroczystym przywitaniu gości ogłaszani są zwycięzcy tej rywalizacji. W tym roku w konkursowe szranki stanęły 33 rośliny, z których sześć nagrodzono medalami, a cztery – wyróżniono.

Najwyższe trofeum – złoty medal – trafiło w ręce Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych GURSZTYN Sp. z o.o. Sp. K. za klon pospolity (Acer platanoides) ‘Warmia’. Ta polska odmiana, wyselekcjonowana przez Lucjana Gursztyna, wyróżnia się wyjątkowo wąskim, kolumnowym pokrojem. Drzewo to rośnie w tempie podobnym do gatunku, osiągając po 10 latach uprawy wysokość 7–8 m. Liście są ciemnozielone, jesienią przebarwiają się na żółto. Odmiana sprawdzi się w ogrodach o niewielkiej powierzchni, także jako element zieleni miejskiej.

Klon pospolity ‘Warmia’ ma bardzo wąską koronę

Srebrny medal przyznano firmie Vitroflora Grupa Producentów Sp. z o.o. za dąbrówkę rozłogową (Ajuga reptans) ‘Gold Chang’PBR Ta niska bylina okrywowa tworzy niespotykane dotychczas u tego gatunku żółtozielone liście. Jej ozdobą są także różowe kwiaty zebrane w smukłe kwiatostany, pojawiające się od końca kwietnia do końca maja.

Dąbrówka rozłogowa ‘Gold Chang’PBR

Brązowymi medalami nagrodzono cztery odmiany. Pierwszy medal tej barwy trafił w ręce DAGLEZJA ARTUR MAJ Szkółka Roślin Ozdobnych za własną odmianę ‘Boucle’PBR miskanta chińskiego (Miscanthus sinensis). Ta szybko rosnąca trawa, osiągająca jednak niewielkie wymiary (wysokość roślin wynosi ok. 0,8 m), tworzy liście z białym nerwem głównym i oryginalne kwiatostany, które w pierwszej fazie rozwoju są grube, pokarbowane i zwinięte, barwy bordowopurpurowej. Odmiana ‘Boucle’ PBR została też wybrana jako najlepsza nowość roślinna w głosowaniu dziennikarzy.

Miskant chiński ‘Boucle’ PBR

Drugi brązowy medal zdobył judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis) CAROLINA SWEETHEART ‘NCCC1′PBR zgłoszony do konkursu przez szkółkę „Olszewscy”. To niewielkie drzewo (dorasta do wysokości 3–4 m) ma bardzo dekoracyjne, sercowate liście w odcieniach kremowego, różowego, fioletowego i zielonego. Barwy te są najintensywniejsze na młodych blaszkach liściowych, późnym latem liście zielenieją.

Judaszowiec kanadyjski CAROLINA SWEETHEART ‘NCCC1′ PBR

Brązowym medalem nagrodzono też pęcherznicę kalinolistną (Physocarpus opulifolius) TINY WINE GOLD ‘SMNPOTWG’PBR, która jest pierwszą zwartą odmianą tego gatunku (krzew dorasta do wysokości 1,2 m) o żółtozielonych liściach (są mniejsze niż u gatunku). Roślina ta bardzo dobrze się krzewi, na przełomie maja i czerwca tworzy białe kwiatostany. Do konkursu zgłosiła ją firma Szkółki KUROWSCY.

Pęcherznica kalinolistna TINY WINE GOLD ‘SMNPOTWG’ PBR

Ostatni brązowy medal przyznano Gospodarstwu Specjalistycznemu PANEK za kocimiętkę (Nepeta sp.) NEPTUNE ‘Bokratune’PBR. Bylina ta ma zwarty pokrój, niski wzrost (do 30 cm), intensywnie się krzewi i obficie kwitnie – od czerwca do września – przyciągając liczne owady zapylające. Kwiaty są niebieskie z fioletowymi kielichami. Rośliny te przydatne są do uprawy w pojemnikach.

Kocimiętka NEPTUNE ‘Bokratune’ PBR

Poza medalami, przyznano cztery wyróżnienia. Jedno trafiło w ręce Szkółki Krzewów Ozdobnych Bogdan Hajdrowski za różę (Rosa sp.) BORNEO ODORE ‘Intercomgarf’PBR, która tworzy pachnące, okazałe, pełne, różowe kwiaty, przypominające te u piwonii, zdobiące krzew od czerwca do jesieni.

Róża BORNEO ODORE ‘Intercomgarf’ PBR

Jury wyróżniło też polską odmianę floksa wiechowatego (Phlox paniculata) ‘Warsaw Sunrise’PBR o żółtokremowych liściach z nieregularnymi, zielonymi plamami i różowych kwiatostanach. Kreacja ta została uzyskana i zgłoszona do konkursu przez OGRODY O ZIELONYCH PROGACH – Szkółka Bylin, Przemysław Godlewski.

Floks wiechowaty ‘Warsaw Sunrise’ PBR

Wyróżnienie przyznano ponadto hortensji krzewiastej (Hydrangea arborescens) PINK ANNABELLE ‘NCHA2’ PBR o rzadko spotykanych u tego gatunku różowych kwiatostanach, które są osadzone na sztywnych pędach osiągających długość do 1,5 m. Odmianę tę zgłosiła do konkursu firma Szkółki KUROWSCY.

Hortensja krzewiasta PINK ANNABELLE ‘NCHA2’ PBR

Wśród wyróżnionych odmian znalazła się też kostrzewa (Festuca sp.) ‘Miedzianobrody’ wyhodowana i zgłoszona do rywalizacji przez Szkółkę Słowińscy Krzysztof Słowiński. Charakteryzuje się ona zwartym i zaokrąglonym pokrojem oraz zielonymi liśćmi, które jesienią przebarwiają się na czerwonomiedziano. Wyjątkowo ozdobne są intensywnie miedziane kwiatostany, pojawiające się w czerwcu i w lipcu.

Kostrzewa ‘Miedzianobrody’

Tekst i zdjęcia Ilona Sprzączka

Related Posts

None found

Poprzedni artykułOwoce na rynku hurtowym
Następny artykuł25. Charsznickie Dni Kapusty

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.