Trzęsacz cały w kwiatach

1
Na Dniach Otwartych firmy Vitroflora zaprezentowano bardzo duży wybór roślin balkonowo-rabatowych - fot. I.Sprzączka
Firma Vitroflora z Trzęsacza k. Bydgoszczy zaprosiła w pierwszy lipcowy weekend br. swoich klientów na Dni Otwarte. Liczni goście (około 1700 osób) mogli się zapoznać z bogatą kolekcją (ponad 700 taksonów) roślin ozdobnych – gatunków balkonowo-rabatowych, bylin oraz ozdobnych traw i turzyc, w tym z wieloma premierowymi odmianami. Przygotowano też seminarium, poświęcone nowej technologii produkcji materiału wyjściowego (temat zaprezentowali przedstawiciele firmy Dümmen Orange) oraz uprawie bylin. Niewątpliwą atrakcją była też możliwość zwiedzenia nowoczesnych obiektów produkcyjnych w tym podbydgoskim gospodarstwie.

O ile dotychczas na Dni Otwarte do Trzęsacza przyjeżdżali głównie producenci roślin balkonowo-rabatowych, tak w tym roku Vitroflorę odwiedzili też liczni szkółkarze. A to za sprawą rozszerzającej się, atrakcyjnej oferty bylin, które coraz chętniej wprowadzane są do asortymentu obok krzewów i drzew ozdobnych. Trwałym roślinom zielnym poświęcono wiele miejsca, prezentując nie tylko poszczególne odmiany, ale starając się też zobrazować możliwości produkcji tych roślin. Można było zobaczyć np. różnice w fazie wzrostu jeżówek wyprodukowanych z różnego materiału wyjściowego (przezimowanego w pojemnikach produkcyjnych, Swift Plug – rośliny przezimowane, w paletach o 28 „oczkach”, Fresh 40 – młody materiał z multiplatów o 40 oczkach i z palet „standardowych” – o 84 otworach).

Do asortymentu bylin włączono w tym sezonie wiele nowości. Spośród gatunków o ozdobnych kwiatach warto zwrócić uwagę na rudbekie z grup Sunbeckia® i SmileyZ™. W pierwszej z nich pojawiły się trzy nowe odmiany – Sunbeckia® ‘Julia’, Sunbeckia® ‘Ophelia’ i Sunbeckia® ‘Paulina’, w drugiej zaś, o bardziej zróżnicowanych pod względem kolorystycznym kwiatostanach, w podgrupie Big (silniej rosnące), premierę miały: SmileyZ™ ‘Big Kiss’ o złocistych kwiatach jezyczkowatych z ciemną nasadą i ciemnymi kwiatami rurkowatymi SmileyZ™ ‘Big Smile’ – o ceglasto-bordowych kwiatach języczkowatych i ciemnym środku koszyczka oraz SmileyZ™ ‘Big Love’ – o żółto-bordowych „płatkach” i ciemnych kwiatach rurkowatych, a wśród tych o bardziej zwartym pokroju – SmileyZ™ ‘Star of Life’ – o silnie wypukłym dnie kwiatostanowym i żółtych kwiatach języczkowatych z bordowoczerwoną nasadą „płatków” oraz SmileyZ™ ‘Party’ – o regularnych, brązowych wzorach u nasady żółtych kwiatów języczkowatych.

Wśród roślin, które – jak to określił Aleksander Michalik, menadżer ds. produktu w firmie Vitroflora – „nie mogą się nie udać”, znajduje się grupa Spintop gailardii. Rośliny te tworzą bardzo atrakcyjne kwiatostany, mają zwarty pokrój, można je produkować w doniczkach P12–C3. Nowością w ofercie Vitroflory jest szałwia omszona ‘Rianne’ – roślina ta ma mocną budowę, zwarty pokrój i gęste kwiatostany złożone z fioletowoniebieskich kwiatów. Jako rośliny z potencjałem A. Michalik wskazał też: penstemon HARLEQUIN™ ‘Red’ o okazałych, czerwonych kwiatostanach, floksy wiechowate z grupy Flame Pro (wcześniej kwitnące niż przedstawicielki grupy Flame) – w tym atrakcyjną nowość Flame Pro ‘Soft Pink’ o bladoróżowych kwiatach z ciemnoróżowym oczkiem oraz kłosowce z grupy Poquito™.

Wśród bylin o ozdobnych liściach uwagę zwracały uwagę przede wszystkim rojniki z grupy BigSam™, tworzące bardzo okazałe (o średnicy 12 cm) rozety szybko wypełniające pojemnik, przypominające eczewerie i, ze względu na wytrzymałość na mróz, mogące być ich „zamiennikiem” w naszej strefie klimatycznej. Pokazano też rozchodnik SunSparkler® ‘Wildfire’ o atrakcyjnych bordowych liściach z żółtą obwódką. Jedną z ważniejszych nowości jest dąbrówka rozłogowa ‘Gold Chang’, utrzymująca cały sezon żółte wybarwienie liści, którą pokazano także w ciekawych, trójodmianowych zestawach roślin tego gatunku. Pokazano też liczne taksony ozdobnych traw i turzyc, w tym rośliny z rodzaju Carex, które proponuje się sprzedawać np. w 6-odmianowych zestawach (w oddzielnych doniczkach, ale w jednym opakowaniu zbiorczym).

Zainteresowanie wzbudzała ładnie wyeksponowana budleja Davida ‘Wisteria Lane’ o przewieszających się pędach, zakończonych bardzo długimi, grubymi, niebieskolawendowymi kwiatostanami, zdobiącymi roślinę od końca czerwca do pierwszych przymrozków. Jak podkreślał A. Michalik, odmiana ta charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością na mróz.

W równie atrakcyjnej prezentacji roślin balkonowo-rabatowych także można było znaleźć wiele nowości. Jak poinformowała Agnieszka Pawlak-Anhalt, szefowa działu sprzedaży w firmie Vitroflora, zaczęto poszukiwać wyróżniających się, często niszowych odmian, które może nie będą dostępne w dużych ilościach, ale rozbudzą ciekawość klientów i skłonią ich do zakupu czegoś wyjątkowego. I tak, do oferty przedsiębiorstwa z Trzęsacza wejdą: pelargonia rabatowa Survivor Idols ‘Rosalinda’ o pełnych, różowych kwiatach, przypominających kształtem różyczki; petunie – ‘Sugar Plum Compact Early Double’ – o pełnych, ciemnoróżowych, żyłkowanych kwiatach, ‘Early Double Candy’ – o pełnych, jasnofioletowych, ‘Early Double Bonbon’ – o pełnych, różowoczerwonych, Tumbelina ‘Bella’ – o podwójnych, purpurowofioletowych z białą obwódką, Tumbelina ‘Anna’ – o podwójnych, różowych z białą obwódką czy mieszańce petunii z kalibrachoą z grupy BeautiCal.

W ostatnich dwóch sezonach wzrosło zainteresowanie begoniami, dlatego przedsiębiorstwo z Trząsacza zwiększa ich ofertę. Jedną z ciekawszych nowości jest nagrodzona przez organizację Fleuroselect odmiana Dreams® Garden MacaRouge℗ o pojedynczych kwiatach, broniąca się jednak ich atrakcyjnym, intensywnie czerwonym kolorem i obfitością kwitnienia. Okazale prezentowały się cztery odmiany mieszańcowych, rozmnażanych z nasion begonii z grupy Viking XL. Rośliny te noszą wyraźne cechy begonii stale kwitnącej, ale o znacznie większych wymiarach. Begonie z grupy Viking XL dobrze się krzewią, tworzą mocne pędy i liście, mają być niezawodne w uprawie i odporne na niesprzyjające warunki pogodowe. Wśród nich wyjątkowo atrakcyjna jest Viking XL ‘Red on Chocolate’ o jasnoczerwonych kwiatach i czekoladowych liściach. Pokazano też „eksperymentalną” grupę Highlight begonii stale kwitnącej o większych o ok. 20% kwiatach niż u przedstawicielek grupy Ambassador i wcześniej od niej kwitnącą.

Wśród roślin wykorzystywanych do sadzenia na balkonach, tarasach oraz na terenach zieleni miejskiej warto zwrócić uwagę na nową grupę Main Street koleusa o bardzo atrakcyjnie zabarwionych liściach i zwartym pokroju roślin.

Ważnym partnerem handlowym dla firmy Vitroflora jest koncern Dümmen Orange. W tym roku do oferty przedsiębiorstwa z Trzęsacza wprowadzone zostaną kwitnące rośliny doniczkowe wykorzystywane do dekorowania wnętrz, m.in. cantedeskia, kalanchoe i sępolia fiołkowa, które będą oferowane jako ukorzenione sadzonki.

Zapraszamy do naszej fotogalerii z tego wydarzenia Trzęsacz cały w kwiatach

Ilona Sprzączka

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKomunikat Sadowniczy zalecenia PROCAM z 09.07.2019
Następny artykułKomunikat jagodowy Agrosimex z dnia 8.07.2019 – truskawka po zbiorach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.