Jak rośliny szukają pożywienia?

Międzynarodowy zespół naukowców poznał mechanizmy, za pomocą których rośliny modyfikują strukturę korzenia, aby zoptymalizować swój dostęp do substancji odżywczych w glebie. Badania, których wyniki opublikowano w czasopiśmie Developmental Cell, zostały częściowo dofinansowane ze środków unijnych.
Większość azotu, jaką rośliny pobierają z gleby ma formę azotanów. Jednakże ich poziom w glebie może być bardzo różny, zatem kiedy korzenie rośliny napotkają jej skrawek  bogaty w azotany roślina rozpoczyna wytwarzanie korzeni bocznych. W ten sposób rośliny zapewniają sobie największą gęstość systemu korzeniowego w strefach gleby najbardziej obfitujących w substancje odżywcze. 
 
Obok zaopatrywania roślin w azot na potrzeby odżywcze, azotan działa jak molekuła sygnalizująca, odgrywając istotną rolę w metabolizmie i wzroście rośliny. Ponadto sygnalizacja azotanowa ma kluczowe znaczenie dla wytwarzaniu korzeni bocznych. 
 
Wyniki wcześniejszych badań wykazały, że to białko transportowe zwane NRT1.1 jest odpowiedzialne za pobieranie azotanów z gleby i ma ono również swój wkład w samo wykrywanie azotanu oraz sygnalizację azotanową. Niedawno zaś odkryto zależność między NRT1.1, a głównym hormonem roślinnym – auksyną – który pełni, między innymi, ważną rolę w rozwoju korzeni. Badania wykazały, że oprócz transportowania azotanów NRT1.1 ułatwia również transport auksyny. Kiedy poziom stężenia azotanów jest niski NRT1.1 wstrzymuje gromadzenie się auksyny w wierzchołku korzenia bocznego, co hamuje jego wzrost. Odwrotnie, kiedy poziom azotanów jest wysoki białko NRT1.1 umożliwia gromadzenie się auksyny w wierzchołkach wzrostu korzeni bocznych stymulując w ten sposób ich wzrost. 
 
 
 
Za: CORDIS
pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDrastyczne ograniczenie pomocy dla grup
Następny artykułPrognozy plonów dla południowej półkuli

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.