Ładowarka teleskopowa Avant 525 LPG

Firma Avant Tecno ma w swojej ofercie szeroki wybór mini ładowarek teleskopowych, m.in. model 525 zasilany gazem LPG (seria 500 to także maszyny zasilane olejem napędowym). Butla gazowa (11 kg) jest usytuowana w tylnej części maszyny nad silnikiem (mocowanie butli gazu jest składane i nie przeszkadza podczas serwisowania maszyny). Jej pojemność podczas eksploatacji maszyny wystarczy na około 7−8 godzin pracy.
W ładowarce zastosowany jest napęd hydrostatyczny, co oznacza, że silnik napędza pompę, która przekazuje moc przez zamknięty obieg oleju hydraulicznego do wszystkich 4 silników hydraulicznych i w ten sposób napędza koła. System dwóch pedałów jazdy sprawia, że maszyna porusza się albo w przód, albo w tył. Gdy pedały są zwolnione, pojazd staje, dzięki czemu hamulce nie są potrzebne. Ciśnienie oleju przekazuje moc równomiernie przez pompę do kół. W układzie hydraulicznym pompa wspomagająca, do zasilania narzędzi hydraulicznie czynnych, pracuje z wydajnością 36 l/min przy ciśnieniu 185 barów. Model 525 LPG swoimi wymiarami i wydajnością układu hydraulicznego przypomina model 520 (Diesel). Zwrotność umożliwia przegub skrętny − podczas skrętu maszyna „łamie” się w pół. W modelu525 zastosowano sztywne połączenie przegubu, zwiększając równowagę i bezpieczeństwo pracy na zboczach lub nierównościach terenu. 
Zaletą miniładowarek Avant jest nisko położony środek ciężkości, który sprawia, że maszyna jest stabilna na dużych nachyleniach terenu. Fotel operatora znajduje się w przedniej części maszyny, jednak niemal nad tylną osią. Silnik Kubota DF 752 (3-cylindrowy), o mocy 23 KM (chłodzony cieczą) umieszczony jest w tylnej części maszyny, a w przedniej − ramię robocze. Model 525 LPG o masie (bez ładunku) 1,1 tony dostępny jest z jedną z trzech rodzajów kabin (L, LX,DLX), różniących się wyposażeniem. Wszystkie przyciski, dźwignie w kabinie operatora są ustawione ergonomicznie. Ponadto bardzo dobra widoczność z tyłu i z przodu maszyny umożliwia bezpieczną i sprawną pracę. Ładowarka może bezpiecznie przewozić ładunek z prędkością do 10 km/godz. Kompaktowa budowa maszyny umożliwia pracę nawet w wąskich korytarzach roboczych. Promień skrętu ładowarki o szerokości 1,09 m, długości 2,43 m i wysokości 1,98 m wynosi około2 m. Maksymalny udźwig podnośnika hydraulicznego to 650 kg. 
Avant 525może piętrzyć jednostki ładunkowe na wysokość 2,79 m. Do wszystkich modeli maszyn Avant można podłączyć szeroki wybór osprzętu roboczego. Na przykład, podpinając do ramienia roboczego widły do palet, maszyna spełnia funkcję wózka widłowego. Rozstaw wideł można regulować dzięki szybkim mechanizmom blokady. Widły wykonane są z kutej stali i charakteryzują się wysoką wytrzymałością. Ciekawym rozwiązaniem często wykorzystywanym w sektorze warzywniczym jest zastosowanie wideł z przesuwem hydraulicznym, który umożliwia również przesuwanie wideł na boki: w lewo lub w prawo, a także przybliżenie lub oddalenie jednostek ładunkowych od maszyny. Obie te funkcje sterowane są z kabiny operatora. Widły do palet z przesuwem bocznym wyposażone są standardowo w składaną kratę oporową, która chroni przed niekontrolowanym przesuwem skrzyniopalety na widłach roboczych. Model 525 LPG oprócz standardowego wyposażenia jakim jest m.in. wysięgnik teleskopowy, multizłącze czy funkcja hydraulicznego dyferencjału, może być opcjonalnie wyposażony np. w: samopoziomowanie narzędzi, joystick wielofunkcyjny, dodatkowe wyjścia hydrauliczne z przodu i tyłu, szybkozłącze hydrauliczne płyty narzędziowej. Ponadto do miniładowarek można podłączyć około 150 narzędzi wymiennych. 

Anna Wilczyńska

Artukuł pochodzi z numeru 10/2015 miesięcznika „Warzywa”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPremier Ukrainy: rosyjskie embargo to 600 mln dolarów strat
Następny artykułWyjątkowo ciepły listopad

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.