Wyjątkowo ciepły listopad

Pogoda tej jesieni nie przestaje nas zaskakiwać. Temperatury biją kolejne rekordy, a przyroda zaczyna zachowywać się tak, jakby po lecie od razu nadeszła wiosna.

Staropolskie przysłowie mówi samo za siebie: „kiedy się liść gęsto trzyma, nie tak prędko będzie zima”. W tym sezonie kolorowe liście na drzewach utrzymywały się nadzwyczaj długo, szczególnie w południowych regionach naszego kraju, gdzie najdłużej panowała sucha, słoneczna i ciepła pogoda. Na Śląsku, w Małopolsce czy Wielkopolsce niektóre drzewa wciąż są kolorowe, mimo że mamy drugą połowę listopada.

We Wrocławiu od początku listopada temperatura maksymalna, a więc ta mierzona w najcieplejszym momencie dnia, ani przez jeden dzień nie była niższa aniżeli 10 stopni. Co więcej, przez 5 dni notowano co najmniej 16 stopni. Dzięki temu średnia temperatura miesięczna przekracza normę wieloletnią o ponad 4 stopnie. Z kolei na przeważającym obszarze kraju anomalia wynosi 3 stopnie. Listopad zapisuje się wśród najcieplejszych na tle historii meteorologii.

Przyroda, która o tej porze roku powinna już „spać”, zachowuje się tak, jakby po lecie i krótkiej jesieni od razu nadeszła wiosna. Zaczęły kwitnąć drobne kwiatki, a na drzewach pojawiły się pąki.

Wiosenne przebudzenie jednak długo nie potrwa, bo w najbliższych dniach czeka nas stopniowe ochłodzenie i powrót aury do sezonowej normy. Niemniej jednak takie „kwiatki” jesieniami i zimami w ostatnich latach zdarzają się coraz częściej.

Informacja pochodzi z serwisu TwojaPogoda

Related Posts

None found

Poprzedni artykułŁadowarka teleskopowa Avant 525 LPG
Następny artykułGruzja szuka dróg rozwoju ogrodnictwa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.