Premier Ukrainy: rosyjskie embargo to 600 mln dolarów strat

Straty Kijowa wynikające z zapowiedzianego przez Rosję embarga na import ukraińskiej żywności wyniosą 600 mln dolarów – oświadczył w środę premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Moskwa ma zamiar wprowadzić ograniczenia z początkiem przyszłego roku.

– Jesteśmy do tego przygotowani. Według wstępnych ocen Ukraina straci w 2016 roku 600 milionów dolarów – powiedział Jaceniuk podczas posiedzenia rządu. Poinformował przy tym, że w ciągu ostatnich trzech lat Ukraina zmniejszyła zależność od eksportu żywności na rynek rosyjski z 35 do 12,5 proc.

Agencja Interfax-Ukraina przypomina, że wartość ukraińskiego eksportu do Rosji w ciągu dziewięciu miesięcy bieżącego roku spadała z 4,53 do 3,61 mld dolarów.

Wcześniej rosyjski minister ds. rozwoju gospodarczego Aleksiej Ulukajew oświadczył, że jego kraj wprowadzi od 1 stycznia 2016 roku zakaz importu żywności z Ukrainy; powodem jest przyłączenie się Kijowa do sankcji wobec Rosji.

Ulukajew dodał, że Rosja najprawdopodobniej będzie musiała „w trybie jednostronnym chronić swój rynek przed niekontrolowanym napływem towarów przez obszar celny Ukrainy (…), towarów przede wszystkim z krajów Unii Europejskiej”. Wyjaśnił też, że Rosja nie będzie miała podstaw, żeby utrzymywać zerową stawkę taryf celnych z Ukrainą.

Premier Dmitrij Miedwiediew informował w sierpniu, że do grona państw objętych rosyjskim embargiem spożywczym dodano pięć państw. Ukraina była wśród nich, ale tę decyzję wobec niej odroczono. Miedwiediew zapowiedział jednak w sierpniu, że embargo na sprowadzanie niektórych towarów rolno-spożywczych z Ukrainy zacznie obowiązywać, jeżeli wejdzie w życie część handlowa umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE.

Rosja od dawna ma zastrzeżenia do porozumienia o wolnym handlu Ukraina-UE, która zacznie obowiązywać od początku przyszłego roku. Twierdzi, że zaszkodzi ono jej interesom gospodarczym i zagroziła wprowadzeniem ceł importowych na towary ukraińskie, jeśli jej uwagi do umowy o stowarzyszeniu Ukrainy z UE nie zostaną uwzględnione.

W sierpniu 2014 roku Moskwa wprowadziła zakaz importu żywności pochodzącej z krajów, które nałożyły sankcje na Rosję w związku z jej zaangażowaniem w konflikt na Ukrainie. Latem tego roku Miedwiediew podpisał rozporządzenie o przedłużeniu o rok – do 5 sierpnia 2016 roku – embarga na żywność z krajów UE, a także z USA, Kanady, Australii i Norwegii.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułTrzy warianty w kwestii sankcji przeciw Rosji
Następny artykułŁadowarka teleskopowa Avant 525 LPG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.