Maszynowo w Bednarach – dla producentów warzyw

Podczas 16. edycji Międzynarodowej Wystawy Rolniczej Agro Show, która odbyła się 19−22 września 2014 r. na terenie lotniska w Bednarach, maszyny rolnicze zaprezentowało ponad 800 wystawców z Polski i zagranicy, a wystawę obejrzało około 150 tys. zwiedzających. Na ekspozycjach przedstawiono wiele maszyn do produkcji warzyw.

Zawieszane, przyczepiane
Zakład Mechaniki Maszyn i Urządzeń Rolniczych ze Zbuczyna k. Siedlec jest producentem opryskiwaczy polowych i części zamiennych. Na wystawie w Bednarach zaprezentowano nowe modele opryskiwaczy zawieszanych, m.in.: P 329/2 i P 329/9. Pierwszy wyposażony jest w zbiornik główny na ciecz użytkową o pojemności 400 l, zbiornik na wodę do mycia rąk oraz rozwadniacz na środki chemiczne. Szerokość robocza belki polowej wynosi od 6 do 15 m z mechaniczną regulacją wysokości. Stabilizacja pozioma belki umożliwia równomierne opryskiwanie roślin. Ponadto jest ona wyposażona w obrotowe głowice trójrozpylaczowe. Wewnątrz zbiornika głównego standardowo zamontowane jest mieszadło hydrauliczne. Wydajność pompy Biardzki P120 wynosi 120 l/min. Drugi zaprezentowany model P 329/9 ma zbiornik o pojemności 1000 l, rozwadniacz (40 l) i zbiornik na czystą wodę (15 l). Belka polowa o szerokości 12, 14, 15, 18 m ma możliwość regulacji wysokości za pomocą wyciągarki ręcznej lub siłownika hydraulicznego.

Na stoisku firmy ZHU „Argo” Paweł Kaliński z Wituszy (woj. łódzkie) można było zobaczyć m.in. przyczepiany opryskiwacz model SP 1000 (fot. 1) ze wspomaganiem strumienia powietrza, polecany do ochrony upraw warzywniczych lub sadowniczych (np. truskawki). Wyposażony jest on w zbiornik o pojemności 1000 l (w opcji 1500 l i 2000 l). Strumień powietrza wytwarzany przez wentylator promieniowy z tradycyjnym ciągiem powietrza jest rozprowadzany elastycznymi przewodami o średnicy 10 cm w bezpośrednie sąsiedztwo roślin. Na specjalnej konstrukcji zamontowana jest przystawka rurowa, w zależności od pojemności zbiornika wyposażona w 10 dyfuzorów (5 szt. na stronę). Każdy z nich zaopatrzony jest w dwie głowice opryskowe. Napęd wentylatora jest przekazywany wałkiem przegubowo-teleskopowym z pompy Annovi & Reverberi BHA130, która przy maksymalnym ciśnieniu 5 MPa pracuje z wydatkiem 126 l/min. Do pracy wymagany jest ciągnik o mocy 40−50 KM. Wszystkie modele wyposażone są w hydraulikę olejową. Z zawieszanych modeli zaprezentowano SZ400-1 z kierowanym strumieniem powierza. Na ocynkowanej ramie zamontowany jest zbiornik o pojemności 600 l. Szerokość robocza belki opryskowej wynosi 10 m, przy czym jedna sekcja obejmuje dyfuzor z dwoma rozpylaczami.

 Fot. 1. Opryskiwacz z przystawką rurową SP 1000

Agregaty „Dzik”
Firma Sipma z Lublina oferuje serię agregatów uprawowych „Dzik”. Nazwy poszczególnych modeli, dla ułatwienia, wywodzą się od szerokości roboczej (AU 220 – 2,2 m, AU 260 – 2,6 m oraz AU 300 – 3 m). Są to lekkie urządzenia agregowane z ciągnikiem przy użyciu TUZ. Standardowo agregaty uprawowe „Dzik” wyposażone są w zęby typu „Lemken”, zabezpieczenie kołkowe, talerze gładkie pochylone pod kątem 20° oraz w wał listwowy o średnicy 500 mm.

Na stoisku firmy Dexwal z Buska-Zdroju (producent m.in. rozsiewaczy do nawozów, maszyn i narzędzi uprawowych) można było zobaczyć wiele nowości, do których należy m.in. agregat podorywkowy Dzik (fot. 2) do wykonywania podorywek pól o szerokości roboczej 2,6 m i 3 m. Elementami roboczymi trzyrzędowego agregatu jest 11 radlic (przy 2,6 m) i 13 radlic (przy 3 m), których maksymalna głębokość pracy wynosi od 5 do 35 cm. Do zagęszczenia gleby służy wał 9-rurowy o średnicy wynoszącej 500 mm. Producent określa optymalne zapotrzebowanie mocy na 100−180 KM. Dzięki wysokim słupicom w szerokim rozstawie nie dochodzi do zapychania się agregatu.

Fot. 2. Agregat podorywkowy Dzik[NEW_PAGE]Ministacja paliw
Podczas wystawy maszyn w Bednarach dużym zainteresowaniem rolników cieszyły się przenośne zbiorniki do magazynowania i dystrybucji oleju napędowego. Kingspan Environmental to jedna z wielu firm, która oferowała bogaty wybór urządzeń do dystrybucji paliw. Nowoczesna technologia produkcji, wedle której wykonane są zbiorniki, eliminuje ryzyko pęknięcia i wycieku płynu. Zbiorniki mogą być wyposażone w mniej lub bardziej specjalistyczny zestaw dystrybucyjny. Urządzenie FuelMaster® (dostępne w trzech opcjach wyposażenia: light, standard i premium) jest polecane dla producentów rolnych posiadających pojazdy z silnikami wysokoprężnymi. Wyposażone jest w zbiornik o pojemności od 1200 do 9000 l. Pompa i dystrybutor urządzenia są umieszczone w specjalnie zaprojektowanej, zamykanej obudowie, chroniącej przed dostępem niepowołanych osób.

Z konferencji prasowej
– Tegoroczna edycja Międzynarodowej Wystawy Agro Show w Bednarach była dla nas doskonałą okazją do zaprezentowania szerokiej gamy maszyn, a wśród nich aż 13 premierowych modeli – mówił Tomasz Wieja, Marketing Manager firmy New Holland. Na stoisku tego przedsiębiorstwa pojawiły się nowe ciągniki w niebieskiej barwie (fot. 3). Serię T3.55F reprezentuje kompaktowy ciągnik, dzięki swoim gabarytom polecany przez niemieckich inżynierów do gospodarstw warzywniczych, sadowniczych. Ciągnik o minimalnej szerokości roboczej 1,35 m i o niewielkim promieniu skrętu wynoszącym 3,4 m ułatwia manewrowanie na uwrociach. Wyposażony jest w 3-cylindrowy silnik wysokoprężny o mocy 72 KM i spełnia normę emisji spalin Tier 3. Wydajność pompy zasilającej podnośnik i układ hydrauliki zewnętrznej wynosi 52 l/min. Jak poinformował Łukasz Chęciński, specjalista produktowy New Holland ds. ciągników, wśród „koni pociągowych” mających swoją premierę na Agro Show są niewielkie ciągniki z serii Boomer w zakresie mocy od 20 do 50 KM. Wśród nowości w kategorii ciągników pojawiły się również z serii m.in. T4 (następca T5000), TD5. Obecnie wiele firm maszynowych posiada ofertę tzw. finansowania fabrycznego. Rolnik, kupując maszynę, może skorzystać z szerokiego pakietu kredytów.

Fot. 3. Nowe modele ciągników z serii Boomer firmy New Holland

Ekspozycja zielonych ciągników firmy John Deere cieszyła się dużym zainteresowaniem rolników. Wśród wielozadaniowych ciągników pojawiły się nowe serie 3000 (3033R, 3038R, 3045R) oraz 4000 (4049R, 4066R). W ciągnikach komunalnych wprowadzono udogodnienia dla operatora, jest to system, który umożliwia podłączenie i odłączenie maszyny uprawowej z tyłu ciągnika. W modelach serii 3000 jest możliwość automatycznego podpięcia agregatów koszących między osiami (AutoConnectTM), z kolei w serii 4000 można zamontować ładowacz czołowy z przodu ciągnika. Premierę nowych ciągników w serii 5000 miał model 5075GL o niskim profilu (polecany do pracy w wyższych tunelach foliowych, sadach, winnicach) oraz otwartym stanowisku dla operatora.

Anna Wilczyńska
Fot. 1-3. A. Wilczyńska

Artykuł pochodzi z numeru 12/2014 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPo szczycie sezonu chilijskich czereśni
Następny artykułTelewizja bez reklam?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.