Mechaniczny zbiór kapusty

Specyfika produkcji warzywniczej, oprócz wysokich kosztów, wiąże się ze znaczną pracochłonnością, czego głównym powodem jest niewielki stopień zmechanizowania prac ręcznych, wynikający z natury ekonomicznej, bądź technicznej.

W Polsce zbiór kapusty głowiastej przeważnie jest przeprowadzany ręcznie. W przypadku dużych powierzchni uprawy, stanowi to problem związany z niedoborem siły roboczej oraz generuje wysokie koszty. Potrzeba zmechanizowania takich gospodarstw wydaje się więc wskazana, a wręcz nieodzowna.

Duński koncern Asa-Lift, który w Polsce reprezentuje firma Najbar, ma w swojej ofercie zawieszany kombajn do zbioru kapusty, model MK 1000E (fot. 1), rekomendowany do zbioru główek przeznaczonych zarówno na rynek świeżych warzyw, jak również do przechowywania lub przetwórstwa. W przedniej części kombajnu znajduje się zespół tnący (fot. 2), który składa się z dwóch prowadnic oraz tarcz tnących, a następnie gumowych taśm, przenoszących ścięte główki kapusty. Maszyna o wydajności 0,8–1,2 ha w ciągu dnia roboczego, jest przystosowana do pracy w trudnych warunkach.

Fot. 1. Kombajn MK 1000E jest rozwiązaniem dla gospodarstw, w których kapustę głowiastą produkuje się na skalę przemysłową
 

Fot. 2. Zespół tnący składa się z tarcz służących do obcinania główek kapusty

Firma Asa-Lift oferuje także wyspecjalizowany kombajn zawieszany do zbioru kapusty pekińskiej, model SC-50 (fot. 3). Główki są ścinane przez tarcze pracujące w zespole tnącym (fot. 4), a następnie przytrzymywane za pomocą dwóch gumowych pasów i kierowane do przenośnika, transportującego je na stół selekcyjny. Sekcja główna wraz ze stołem selekcyjnym mają długość 3 m.

Fot. 3. Kombajn SC-50 jest przeznaczony do zbioru kapusty pekińskiej

Fot. 4. Zespół tnący do zbioru kapusty pekińskiej

Anna Wilczyńska
Fot. 1-4 A. Wilczyńska

Artykuł pochodzi z numeru 8/2013 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł33 proc. mieszkańców wsi zadowolonych z warunków materialnych
Następny artykułMazowieckie największym eksporterem owoców i warzyw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.