33 proc. mieszkańców wsi zadowolonych z warunków materialnych

33 proc. mieszkańców terenów wiejskich jest zadowolonych z materialnych warunków swojego gospodarstwa domowego, negatywnie ocenia je 17 proc., dla połowy nie są ani dobre, ani złe - wynika z sondażu CBOS. Zadowolonych z życia jest 87 proc. mieszkańców wsi.

CBOS zwróciło uwagę, że odczucia respondentów w kwestii oceny warunków materialnych pozostają pod wpływem ich sytuacji finansowej – wyższe dochody to lepsze oceny kondycji gospodarstw domowych. Jednak satysfakcja z materialnych warunków egzystencji jest aż o 12 pkt. proc. niższa niż w ośrodkach miejskich – podkreśliło Centrum.

Z sondażu wynika też, że w ciągu ostatniego roku niespełna połowa (46 proc.) mieszkańców wsi przeczytała książkę dla przyjemności, 26 proc. było w kinie, a 8 proc. w teatrze. 49 proc. badanych z obszarów wiejskich przynajmniej raz w tygodniu korzystała z internetu, jedna trzecia w miarę regularnie uprawiała jakiś sport, 60 proc. było u dentysty, a 83 proc. u fryzjera. CBOS zwraca uwagę, że tylko 21 proc. respondentów wyjechało w ciągu ostatniego roku na co najmniej tygodniowy urlop lub wypoczynek.

47 proc. respondentów z obszarów wiejskich zadeklarowało w badaniu, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy przekazało pieniądze na cele dobroczynne, a 30 proc. – że podjęło się dobrowolnej i nieodpłatnej pracy na rzecz innych. CBOS zwróciło uwagę, że w porównaniu z respondentami żyjącymi w miastach, odsetek mieszkańców wsi, którzy decydowali się na finansowe wspieranie potrzebujących był mniejszy o 15 pkt proc., a deklarujących zaangażowanie w wolontariat – o 4 pkt większy.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” CBOS przeprowadził w dniach 4–11 lipca 2013 r. na liczącej 1005 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Próba mieszkańców wsi wynosiła 396 osób.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułIV Kaliskie Miodobranie
Następny artykułMechaniczny zbiór kapusty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.