765x100_Trooj_aukcja

Pokaz mechanicznego cięcia drzew

1 lutego firma Urmik Sp. J. z Michałowa Rudnickiego zorganizowała w gospodarstwie Marcina Sobczaka w Nowych Sadkowicach pokaz cięcia mechanicznego jabłoni przy użyciu piły konturowej do cięcia sadów model Kompakt PNP-2531 produkcji czeskiej firmy Ostraticky (fot. 1) przeznaczonej do prowadzenia drzew w formie szpalerowej (fot. 2).
Marcin Sobczak nabył maszynę z uwagi na znaczny areał uprawy jabłoni w gospodarstwie (32 ha) oraz potrzebę zredukowania kosztów. Wszystkie sady są młode, nie ma starszych niż 10 lat. Drzewa rosną w nich w rozstawie 3,9×1 m. Pierwsze cięcie mechaniczne drzew sadownik zamierza przeprowadzić w bieżącym sezonie w okresie ich spoczynku (fot. 3). Podczas pokazu przycinane maszyną były drzewa odmian ‘Idared’, ‘Ligol’ i ‘Golden Delicious’.

Fot.2. Piła konturowa do cięcia sadów podczas przycinania drzew

Fot.3. Równo przycięte przez piłę do cięcia konturowego szpalery drzew

Prezentowana maszyna przeznaczona jest do obcinania na drzewach pędów o średnicy 5-7 cm. Elementami tnącymi są tarcze tnące. Maszyna może być wyposażona w tarcze stalowe lub z ostrzami widiowymi. Tarcze tnące zamontowane są na ramie nośnej wyposażonej w hydrauliczną regulację wysokości i kąta nachylenia. Źródło napędu dla tarcz stanowią silniki hydrauliczne zasilane od zewnętrznej pompy hydraulicznej HAN 80.60 (fot. 4) zamontowanej z tyłu ciągnika, ponieważ musi być zamontowana na TUZ i podłączona do WOM. Piłą konturową do cięcia sadów można przycinać drzewa o wysokości do 3,5 m. Położenie górnej ramy poziomej regulowane jest hydraulicznie, tak jak ustawienie ramy pionowej względem drzewa oraz wysokość. Jak informował A. Wolski, w ofercie znajdują się także modele przystosowane do cięcia drzew pod osłonami przeciwgradowymi.

 

Fot. 4. Zewnętrzna pompa hydrauliczna HAN 80.60 z chłodnicą zasilająca silniki hydrauliczne napędzające tarcze


 Tekst i zdjęcia: Anita Łukawska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię