Prognozy dla rynku maszyn rolniczych w Europie

6265
Przewiduje się, że sprzedaż w przemyśle maszyn rolniczych w Europie spadnie w roku bieżącym o około 5-10% w porównaniu do poprzedniego. Na dwóch głównych rynkach - w Niemczech i we Francji - spodziewane spadki mieszczą się w przedziale od 7% do 10%. Podobne zmiany spodziewane są na innych kluczowych rynkach - w Wielkiej Brytanii (-5%) i Holandii (-5 do -10%).
Słabsze oczekiwania rynkowe na 2015 r. są następstwem  spadku sprzedaży o około 5-10% w Europie w 2014 (w porównaniu do roku 2013). W regionie WNP oczekuje się niższej sprzedaży w wyniku kryzysu politycznego na Ukrainie i rosyjskich ograniczeń importowych dla kombajnów i surowców rolnych.
 
Główne przyczyny niższej sprzedaży w Europie, to: 
• Czynnik cyklu ekonomicznego: obecny trend spadkowy można częściowo wytłumaczyć, i musi być postrzegany w kontekście, niedawnego boomu w sprzedaży maszyn rolniczych w latach 2011 i 2013.
• Niższe ceny zbóż i mleka i tym samych zmniejszone przychody rolników w Europie, co ogranicza nastroje inwestycyjne i siłę nabywczą rolników.
• Nowe zasady płatności dotacji UE w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), które mają być wprowadzone w 2015 roku.
 
Perspektywy rynku 2015 różnią się w zależności od rodzaju maszyn. W 2014 roku ilość rejestracji ciągników zmieniała się w całej Europie. We Francji i Austrii wystąpił poważny spadek. Natomiast wzrosła w Hiszpanii, Belgii i Turcji. Na rynkach Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii i Holandii popyt zmniejszył się o mniej niż 2%. Ogólnie liczba rejestracji ciągników w Europie zmniejszyła się. Liczby potwierdzają również, że tendencja do zakupu większych ciągników w dalszym ciągu będzie kontynuowana. Niemal wszystkie rynki, oprócz Hiszpanii, spodziewają się nieco niższej rejestracji ciągników w 2015. 
 
Rynek opryskiwaczy nieznacznie spadł w 2014 roku. Spadki dotyczyły rynków Holandii, Belgii i Włoch. W Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji zanotowano natomiast niewielkie wzrosty. W 2015 roku w Niemczech spodziewany jest spadek sprzedaży, inne rynki pozostaną mniej więcej na stałym poziomie.
 
za: Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych 
pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułObrady POLSOR-u
Następny artykuł„Zbyt piękne, by jeść”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.