Europejskim gatunkom drzew grozi wyginięcie

Kasztanowiec biały
Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (International Union for Conservation of Nature - IUCN) 27 września br. opublikowała Czerwoną Księgę Drzew. Zgodnie z przeprowadzoną przez specjalistów oceną stanu różnorodności biologicznej 58% endemicznych gatunków drzew w Europie zagrożone jest wyginięciem.

Organizacja IUCN, mająca siedzibę w Gland w Szwajcarii, listę zagrożonych wyginięciem gatunków drzew opublikowała po raz pierwszy. Według tej publikacji spośród 454 gatunków drzew występujących w Europie (ale także w innych częściach świata) 42% zagrożone jest wyginięciem w niektórych rejonach.

Biorąc pod uwagę endemiczne gatunki drzew (występujące tylko na naszym kontynencie) aż 58% z nich grozi wyginięcie, z czego 15% (66 gatunków) oceniono jako zagrożone krytycznie.

Przyczyn tych niepokojących danych upatruje się głównie we wprowadzeniu inwazyjnych gatunków drzew, występowaniu chorób i szkodników, w niezrównoważonym pozyskiwaniu drewna oraz w rozwoju obszarów miejskich,a w dalszej kolejności – w pożarach lasów i zmianach zachodzących w europejskim ekosystemie.
Szczególnie zagrożone są jarzęby – spośród 170 gatunków z rodzaju Sorbus występujących w Europie aż 3/4 z nich oceniono jako zagrożone, a krytycznie zagrożonymi są: Sorbus tauricola i Sorbus aucuparia subsp. maderensis.
Specjaliści z IUCN zwracają też uwagę na kasztanowiec biały (Aesculus hippocastanum), którego drzewa w całej Europie są niszczone przez inwazyjnego szkodnika – szrotówka kasztanowcowiaczka (Cameraria ohridella), powodującego przedwczesną defoliację liści. Następstwa działalności człowieka prowadzą do stopniowego kurczenia się listy europejskich gatunków drzew i stwarzają niebezpieczeństwo wyginięcia ważnych i niedocenianych roślin, które stanowią podstawę europejskich ekosystemów i wpływają na kondycję naszej planety. Należy ograniczyć wpływ człowieka na nasze ekosystemy i priorytetowo zająć się ochroną gatunków zagrożonych wyginięciem – poinformował Luc Bas, dyrektor europejskiego biura IUCN.

za IUCN/PAP

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł418 mln zł na kontach rolników – rozpoczęło się wypłacanie zaliczek dopłat
Następny artykułBioróżnorodność gleb

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.