Przyszłość rolnictwa w erze cyfrowej

Sztuczna inteligencja w rolnictwie pomoże nam wydajniej wykorzystywać ziemię, zoptymalizować wykorzystanie zasobów, skrócić łańcuchy dostaw i podnieść jakość spożywanych przez nas produktów rolnych – to jeden z wniosków z debaty w PE przeprowadzonej wspólnie przez komisje AIDA oraz AGRI.

Europosłowie z komisji specjalnej ds. sztucznej inteligencji w erze cyfrowej (AIDA) oraz komisji rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich (AGRI) zorganizowali w tym tygodniu publiczne wysłuchanie dotyczące przyszłości rolnictwa w erze cyfrowej. W trakcie dwóch paneli z udziałem czołowych ekspertów z tej dziedziny omówiono, w jaki sposób sztuczna inteligencja może przyczynić się do stworzenia bardziej wydajnego i zrównoważonego łańcucha rolno-spożywczego. Poruszono również kwestie potencjalnego wkładu sztucznej inteligencji w praktyki rolnicze oraz sposobów na zrównoważenie skutków postępu technologicznego.

Sztuczna inteligencja w rolnictwie pomoże nam wydajniej wykorzystywać ziemię, zoptymalizować wykorzystanie zasobów, skrócić łańcuchy dostaw i podnieść jakość spożywanych przez nas produktów rolnych. Ale nie chodzi tylko o liniowy wzrost wydajności; badając i wdrażając technologię AI w rolnictwie oraz powiązanych z nim gałęziach gospodarek, zwiększamy również naszą strategiczną odporność i zmniejszamy nasz wpływ na środowisko, spełniając ambicję Europy, by stać się globalnym graczem i modelem dla świata – stwierdził przewodniczący komisji AIDA rumuński europoseł Dragoș Tudorache.

W raporcie ze zleconego przez komisję AIDA badania zatytułowanego „Rola sztucznej inteligencji w Europejskim Zielonym Ładzie” podkreślono, że zastosowania sztucznej inteligencji w sektorze rolnictwa koncentrują się głównie na intensywnych i uprzemysłowionych systemach rolniczych. Wykorzystanie bezzałogowych statków powietrznych do nadzorowania upraw umożliwiło zwiększenie ilości gromadzonych informacji, umożliwiając rozwój nowych zastosowań SI, począwszy od identyfikacji stresu wodnego, monitorowania chorób upraw i mapowania chwastów po prognozowanie plonów. Sztuczna inteligencja stanowi również kluczowy instrument do rozwoju zastosowań robotyki w rolnictwie, na przykład do odchwaszczania i zbiorów.

Najbardziej zaawansowanym przypadkiem zastosowania sztucznej inteligencji w sektorze rolnictwa jest rolnictwo precyzyjne, w którym przetwarzanie danych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji umożliwia rolnikom prowadzenie działań dotyczących upraw i hodowli w najwłaściwszym miejscu oraz czasie, co skutkuje efektywniejszym wykorzystanie takich materiałów, jak nawozy i pestycydy.

Debata odbyła się w czasie, gdy instytucje UE pracują nad propozycjami dotyczącymi przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), a także nad europejską Strategią „od pola do stołu”.

Źródło: EuroPAP News, PAP media room

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKto nie zdążył złożyć wniosków…
Następny artykułIdea gospodarstwa opiekuńczego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.