Webinarium – nowa forma doradztwa

W poniedziałek, 30 maja o godz. 20 w zaciszu własnego domu można było wziąć udział w seminarium. Ktoś zapyta – jak to możliwe? Otóż webinarium, o którym mowa, to nowa forma kontaktu doradców firmy TimacAgro Polska (TAP) z sadownikami. Wczorajsze spotkanie on-line było już drugim i – jak stwierdził Łukasz Peroń, Product Manager TAP, liczba uczestników z cyklu na cykl wzrasta.
Podczas wczorajszego webinarium pt. „Czy można uzyskać wysokie plony w uprawach sadowniczych przy zachowaniu odpowiedniej jakości?” Zbyszek Marek (fot. 1), doradca sadowniczy, omówił bieżącą sytuację w sadach, zwracając uwagę głównie na zapotrzebowanie drzew owocowych na poszczególne składniki w zależności od fazy rozwojowej. 
 
Zwrócił uwagę na możliwość zbadania zawartości najważniejszych pierwiastków w liściach metodą fluorometryczną (fot. 2). W tym roku – oprócz deficytu azotu i magnezu – w wielu sadach występują także niedobory  mikroelementów, głównie boru i żelaza – informował Z. Marek. Niedobory mikroelementów, o których wspomniałem, czyli bor i żelazo to najprawdopodobniej efekt niekorzystnego dla drzew owocowych (choć nie tylko) przebiegu pogody w poprzednim sezonie. 
 

Fot. 2. Zestaw do fluorymetrii
 
Doradca zwrócił także uwagę na to, że nawet wówczas, gdy poziom wapnia (Ca) w liściach jest na wysokim poziomie (fot. 3), nie można zaniechać podawania tego pierwiastka w fazie wzrostu zawiązków owoców. Deficyt wapnia w liściach natomiast oznacza bardzo duże zapotrzebowanie na ten pierwiastek i należy go podawać w przyswajalnej formie aż do zbiorów. W przeciwnym razie ucierpi jakość owoców tak na drzewie, jak i w czasie przechowywania. 

Fot. 3. Wyniki przykładowego badania fluorymetrycznego
 
Z. Marek polecał także po kwitnieniu kontynuować dokarmianie jabłoni nawozami wieloskładnikowymi, spośród których zwrócił uwagę na Fertileader Vital-954 z kompleksem Seactiv oraz azotem (9%), fosforem (5%), potasem (4%) oraz mikroelementami. Ma on nie tylko wzmacniać rośliny (fot. 4) oraz poprawiać jakość owoców, ale także poprawiać jakość pąków kwiatowych zawiązywanych na kolejny rok. Ponieważ nawóz ten nie zawiera Ca i Mg te składniki można uzupełniać albo dodać w formie innego nawozu (np. Fertileader Magnum-Mg zawierającego 7% N i 9% Mg) albo podać w kolejnym zabiegu. 
 

Fot. 4. Objawy niedoboru magnezu na liściu jabłoni 
 
Na początku czerwca wapń (fot. 5) i inne pierwiastki (N, K, B) można dostarczać w postaci nawozu Fertileader Elite (dawka 5 l/ha). Od połowy maja w sadach Z. Marek radził w sadach zastosować drugą dawkę azotu, w formie posypowej, gdyż widać już potencjał plonowania i azot jest niezbędny. Przy użyciu nawozu Sulfammo 23-N-Process wskazana jednorazowa dawka to 200 kg/ ha. Nawóz ten, oprócz N, dostarcza roślinom także siarkę, magnez i wapń. W przypadku podawania azotu w formie saletrzanej warto dawkę podzielić na 2-4 razy, aby zapobiec stratom pierwiastka. 
 

Fot. 5. GPP na zawiązku w efekcie niedoboru wapnia 

 

Aby odpowiedzieć na postawione w tytule webinarium pytanie Z. Marek podał przykłady sadów o różnym plonowaniu i występujących problemach. Doradca zwrócił uwagę, że aby plonowanie było obfite, coroczne, a owoce przy tym wysokiej jakości, niezbędne jest zadbanie o kondycję drzew przez cały sezon. 

 
Tekst i fot. Dorota Łabanowska-Bury

Related Posts

None found

Poprzedni artykułOzdobne warzywa i owoce w modzie
Następny artykułHolenderski eksport pomidorów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.