Na rynku maszyn – do ochrony

Na sezon 2013 producenci i importerzy maszyn przygotowali dla sadowników kilka ciekawych propozycji, które zaprezentowano m.in. podczas warszawskich targów MTAS (10–11.01) i TSW (19–20.02). Wśród nich prym wiodą opryskiwacze.

Opryskiwacz sadowniczy z przystawką elektrostatyczną (producent KWH Holland) jest od tego roku dostępny dla polskich sadowników za pośrednictwem jego wyłącznego importera na terenie naszego kraju – P.U.H. Chemirol. Jak informował przedstawiciel KWH Holland Hein Buisman (fot. 1), mgła opryskowa ze specjalnymi ładunkami elektrostatycznymi podawana przez opryskiwacz KWH, dzięki polom elektrostatycznym uformowanym pomiędzy roślinami, które są dobrymi przewodnikami (tj. sole mineralne, wilgoć itp.), jest z łatwością przyciągana przez napotykane przedmioty (w tym przypadku gałęzie, liście). System zastosowany w tym opryskiwaczu zapobiega powstawaniu efektu dryfowania cieczy, co jest szczególnie przydatne podczas wykonywania zabiegów ochrony w trakcie wietrznej pogody. Testy prowadzone przez firmę KWH Holland udowodniły, iż użycie tego opryskiwacza pozwala na redukcję strat związanych z pokryciem roślin cieczą roboczą o 85%. Jak dodał Mateusz Zemke z Chemirolu, środki ochrony roślin są równomiernie rozłożone zarówno na wierzchniej, jak i spodniej stronie liścia, a ryzyko kontaktu operatora z nimi poprzez wdychanie czy kontakt fizyczny jest zredukowane nawet o 70%.

Fot. 1. Hein Buisman (KWH Holland) i Mateusz Zemke (P.U.H. Chemirol, z lewej) prezentowali opryskiwacz z przystawką elektrostatyczną

Firma Hardi Polska podczas TSW pokazała duńskie maszyny m.in. do ochrony sadów, w tym model Zaturn 1500 wyposażony w kompaktowy, ale wydajny wentylator AG820 (fot. 2; czyt. HO 2/2013). Jak informował Jaromir Struski z Hardi Polska, wentylator ten może być wyposażony w deflektory typu DUO, dzięki którym rozpylana na rośliny ciecz jest kierowana tak, aby nanoszenie było precyzyjne, przez co zjawisko jej znoszenia jest zredukowane. Regulacja wentylatorów AG pozwala na dopasowanie zakresu i siły strumienia powietrza do wymagań uprawy. Opryskiwacze Zaturn mogą być używane zarówno w sadach karłowych, jak i tradycyjnych (nawet w trudnych warunkach terenowych dzięki mocnemu podwoziu). Kompaktowa budowa i obły kształt zbiornika (m.in. o pojemności 1500 l) oraz jego gładka powierzchnia ograniczają uszkodzenia opryskiwanych roślin. Dzięki dwubiegowej przekładni zębatej, która ma unikalny system przeciwwyłączeniowy, oraz możliwości zmiany kąta ustawienia łopat wentylatora (3 pozycje) możliwe jest uzyskanie szerokiego zakresu wydatku strumienia powietrza. – Opryskiwacze HARDI mają mosiężne, indywidualnie zamykane i ustawne korpusy rozpylaczy z zaworami przeciwkroplowymi, które zamykają dopływ cieczy do rozpylaczy natychmiast po zamknięciu zaworu sekcyjnego lub głównego zaworu odcinającego – informował J. Struski.

Fot. 2. Duński opryskiwacz Zaturn 1500 na stoisku Hardi Polska

Na stoisku firmy Rolsad z Rawy Mazowieckiej zagościł opryskiwacz ciągniony z rękawem powietrznym Airspray włoskiej firmy Toselli MARVEL (fot. 3). Opryskiwacz ten znajduje szerokie zastosowanie na plantacjach, gdyż wysokość zawieszenia belki opryskowej może wynosić od 500 mm (truskawki) do 2900 mm (szkółki, krzewy owocowe). Belka (CF mt. 15-16-18-19) jest podnoszona i rozkładana hydraulicznie, co znacznie ułatwia i przyspiesza pracę podczas zabiegu. Maszyna jest wyposażona w zbiornik o nominalnej pojemności 2200 l oraz zbiornik na czystą wodę do płukania – 250-l. Zastosowano w nim wydajną półhydrauliczną, sześciomembranową pompę z komorą powietrzną AR280 bp. Opcjonalnie opryskiwacz ten może być wyposażony m.in. w urządzenie do wewnętrznego mycia oraz system naprowadzania satelitarnego GPS.

Fot. 3. Maszyna do ochrony z rękawem powietrznym Toselli Marvel w ofercie Rolsadu

Podczas MTAS na stoisku grójeckiej firmy Premium Trade pojawiły się niebieskie włoskie opryskiwacze Ideal, a wśród nich model Perfection (fot. 4). Spośród innych modeli: Rhone i Evolution, wyróżnia go przystawka wentylatorowa z dwoma śmigłami obracającymi się w przeciwnych kierunkach. Rozwiązanie takie, nawet przy małej mocy ciągnika (poniżej 40 kW), pozwala na osiągnięcie wydajności wentylatora na poziomie 65 000 m3 (średnica wentylatorów 800 mm). Symetryczne rozprowadzenie strumienia powietrza na obie strony jest możliwe dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu budowy przystawki wentylatora. W efekcie ilość cieczy roboczej może być zmniejszona do poniżej 300 l/ha. Opryskiwacz jest wyposażony w zbiornik o pojemności 2000 l i pompę o wydajności 120 l/minutę.

Fot. 4. Firma Premium Trade zaprezentowała włoski opryskiwacz Ideal Perfection

Dorota Łabanowska-Bury
Fot. 1–4 D. Łabanowska-Bury

Artykuł pochodzi z numeru 4/2013 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułLisy szczepione przeciw wściekliźnie również na Śląsku
Następny artykułWsparcie dla przedsiębiorców zainteresowanych rynkiem afrykańskim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.