Na wystawie Horti-Tech

Za nami targi Horti-Tech 2016, które odbyły się w dniach 18-19 listopada w Kielcach - zorganizowały je Targi Kielce i firma Leaf Media. Były one dla sadowników oraz producentów warzyw sposobnością do poznania oferty wielu firm obsługujących branżę ogrodniczą w sferze produktów niezbędnych do produkcji oraz agrotechniki. 

Swoją ofertę prezentowały firmy nawozowe, ze środkami ochrony roślin, z instalacją nawodnieniową i produktami utrzymującymi wodę w glebie, ze zbiornikami na olej napędowy, z maszynami sadowniczymi, opryskiwaczami i ich wyposażeniem, platformami, wózkami widłowymi i ciągnikami, kombajnami do zbioru owoców jagodowych, elementami do konstrukcji sadowniczych, skrzyniopaletami oraz innym asortymentem. Kilka szkółek oferowało materiał do zakładania plantacji jagodowych, a grupy producentów owoców jabłka i soki.

Firm mających w ofercie nawozy było kilka i prezentowały nowe produkty, które dostępne będą już w 2017 r. Wśród nich była firma Intermag z serią biopreparatów Bactim (fot. 1) – Bactim Starter jest przeznaczony do zaprawiania nasion warzyw i kwiatów przed wysiewem do gruntu, Bactim Mixer – przydatny podczas przygotowywania podłoży do siewu, sadzenia roślin, Bactim Ruter do podlewania siewek warzyw i roślin ozdobnych, Bactim Fertimax polecany w uprawie warzyw pod osłonami, Bactim Receptor – do podlewania i fertygacji warzyw i kwiatów narażonych na występowanie nicieni, Bactim Vigor do stymulacji systemu korzeniowego). Z kolei firma Green Eco Poland zaprezentowała nawóz organiczno-mineralny Expando przeznaczony do ograniczania opadanie zawiązków i stymulacji wzrostu owoców.

Fot. 1. Serię biopreparatów Bactim prezentuje Jan Wcisło z firmy Intermag

Firma TimacAgro prezentowała nawozy do fertygacji z serii KSC Phyt-Actyl (fot. 2), a Boryna – nawozy produkcji firmy Biodevas vegatal. Biopharmacotech Sp. z o.o. Spółka Komandytowa jest polskim producentem nawozów biostymulujących AGRO-SORB L-Amino+®, AGRO-SORB Radiculum i AGRO-SORB Folium, które zawierają wolne aminokwasy. Obornik granulowany Doktor O’grodnik produkowany przez firmę Fertigo jest suchym granulatem naturalnego nawozu zwierzęcego pozyskanego z ekologicznej hodowli zwierząt, który wcześniej był sezonowany i przekompostowany.


Fot. 2. Mateusz Nowacki i Artur Mazur z TimacAgro prezentują nawozy do fertygacji z serii KSC

W kategorii środki ochrony roślin ofertę prezentowali producenci: DuPont, Sumi Agro Poland oraz dystrybutorzy PROCAM Polska i ZZO Warka. Na stoiskach tych firm można było uzyskać kompleksowe doradztwo.

Firma PROCAM Polska nietypowo wystawiała ciągnik Kubota M7040N, który jest I nagrodą Jubileuszowej Loterii Plantpress z okazji 25 lat działalności. Firma PROCAM Polska objęła tę loterię patronatem. Odwiedzając targi można było obejrzeć ciągnik (fot. 3) oraz poznać warunki promocji.


Fot. 3. Ciągnik Kubota M7040N – I nagroda Jubileuszowej Loterii Plantpress z okazji 25 lat działalności

Woda jest w ostatnich latach towarem deficytowym w uprawach, nie tylko sadowniczych. Tegoroczny sezon nie był w nią tak ubogi, jak poprzednie. Nie oznacza to, że następny będzie optymalny. Wiele firm prezentowało nowoczesne rozwiązania do nawadnianie, uzdatniania wody oraz jej zatrzymania w glebie. Elementy instalacji nawodnieniowej prezentowały firmy Milex z nową taśmą Rivulis do nawadniania upraw o znacznej wytrzymałości i karbowanej powierzchni (fot. 4), Agrofim z produkowanymi przez Natafim wężami Dripnet PC i Aries, Klarsan specjalizująca się w uzdatnianiu wody (fot. 5), Bonita z elastyczną i trwałą linią kroplującą XF produkcji Rain Bird wyposażoną we wkładkę z miedzi, co zapobiega rozwojowi glonów, Alfa Ryszard Kroszel – hurtowania elementów nawodnieniowych, której znaczny asortyment stanowią złączki (fot. 6), Boryna hydro. Deszczownie szpulowe oferowały firmy KMK Agro i Firma Małolepszy (fot. 7), które w ofercie mają także wiele maszyn sadowniczych. Nowością w sferze utrzymania wody w glebie był hydrożel z oferty Artagro Polska, który może zgromadzić 400-500 razy więcej wody niż sam waży (fot. 8), dzięki czemu po wymieszaniu z glebą może zatrzymać wodę opadową lub z nawadniania na okres jej niedoboru. Firma Studnie.biz specjalizuje się w usługach studziennych, także w wierceniu studni głębinowych.


Fot. 4. Nowość w ofercie firmy Milex – taśma nawadniająca Rivulis o znacznej wytrzymałości i karbowanej powierzchni


Fot. 5. Membrany – ostatni element linii do uzdatniania wody 


 Fot. 6. Złączki skręcane z oferty Alfa Ryszard Kroszel


Fot. 7. Deszczownia szpulowa model Comfort 50/300G marki Irriland


Fot. 8. Hydrożel w trakcie pobierania wody zwiększa swoją objętość i zmienia kolor

Najwięcej prezentowanych było ciągników. Te marki Kubota prezentowała firma Polsad z Kutna (fot. 9). Firma Case Group prezentowała ciągniki sadownicze Case, Orsi Group Polska – marki Deutz-Fahr, Wanicki Agro – marki John Deere (fot. 10), Moto Agromax – New Holland. Można było obejrzeć także sadownicze ciągniki Landini Mistral, Rex 80F i 4630 ARM oraz marki Solis.


Fot. 9. Miniciągnik Kubota B2420 na stoisku firmy Polsad


Fot. 10. Ciągniki marki John Deere 

Firma Jagoda prezentowała nowy model samobieżnego kombajnu do zbioru owoców jagodowych Oskar (fot. 11) oraz belkę do herbicydów z osłonami Jaga, firma Weremczuk – najnowszy model kombajnu połówkowego do zbioru owoców jagodowych Joanna-4 (fot. 12), firma Lisicki – (fot. 13) kombajn do zbioru porzeczek i innych owoców jagodowych, wygarniacz gałęzi i dwuwentylatorowy opryskiwacz sadowniczy. Opryskiwacze sadownicze: własnej konstrukcji prezentowała firma BURY – MULTI-system i Eco Clean 1500 L (fot. 14) oraz Wulkan, Turbmatic Defender MK2 – firma Wanicki Agro, Gaspardo i Ślęza 1500 – firma Orsi Group. Na targach można było także obejrzeć opryskiwacze sadownicze marki Krukowiak oraz Pilmet (na stoisku Case Group). Orsi Group prezentowała także samojezdną platformę sadowniczą (fot. 15), a firma Wodziński zaczepianą do ciągnika (fot. 16).


Fot. 11. Samobieżny kombajn do zbioru owoców jagodowych Oskar…


Fot. 12. …połówkowy zaczepiany Joanna-4…


Fot. 13. ….i połówkowy zaczepiany marki Lisicki


Fot. 14. Opryskiwacz sadowniczy Eco Clean 1500 L


Fot. 15. Samobieżna platforma sadownicza Orsi…..


Fot. 16. …..i zaczepiana marki Wodziński

Firma Agrotimh prezentowała rozdrabniacz bijakowy i bronę aktywną marki Breviglieri, Informia – system traceability, Pszczelinka.pl – profile z otworami gniazdowymi dla murarki (fot. 17), włoskie pojazdy użytkowe Piaggio (fot. 18).


Fot. 17. Profile z otworami gniazdowymi dla murarki


Fot. 18. Włoski pojazd użytkowy Piaggio model 

Warto było uczestniczyć w targach Horti-Tech z uwagi na bogatą wystawę oraz niewielką odległość od rejonów sadowniczych znajdujących się na Sandomierszczyźnie, Lubelszczyźnie oraz w województwie mazowieckim. Nawet gdy nie planuje się w najbliższym czasie inwestycji, warto być na bieżąco z nowościami i rozwiązaniami technicznymi, aby w momencie, gdy trzeba nabyć maszyny i urządzenia nowocześniejsze niż dotychczas używane – wiedzieć, jakie wybrać.
Ponadto targom towarzyszyła IX Konferencja Odmianowa, na której szeroko omówiono obecnie obowiązujące trendy odmianowe jabłoni, wyniki hodowli odmian tego gatunku oraz odmiany śliw. Zaprezentowano także możliwości eksportu jabłek z Polski na dalekie rynki, w tym otwarty niedawno rynek chiński oraz wymogi, jakie muszą spełnić jabłka tam wysyłane (więcej w relacji z Konferencji Odmianowej).
Tekst i fot. Anita Łukawska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWiniarskie święto w Sandomierzu
Następny artykułJuż 9 mld zł zaliczek wypłaciła ARiMR w ramach dopłat bezpośrednich

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.