W kolorowym świecie sałat

Bogaty asortyment gatunków warzyw liściowych z oferty firmy Rijk Zwaan oraz pokazy pracy maszyn do sadzenia i zbioru – to tylko niektóre z atrakcji spotkania z cyklu „Leafy Event” zorganizowanego w Fijnaart w Holandii.

Uczestniczyło w nim wielu partnerów biznesowych firmy z najodleglejszych zakątków świata, którzy dzielili się swoimi opiniami dotyczącymi przyszłości warzyw liściowych.

Pod względem liczby różnych typów sałat firma Rijk Zwaan jest światowym liderem, dlatego na polach demonstracyjnych w Fijnaart można było obejrzeć bardzo bogatą kolekcję odmian tego gatunku. Prezentowane były m.in. odmiany sałaty masłowej, kruchej, Lollo Rosa i Lollo Bionda, dębolistnej, rzymskiej, nowości Salanova® oraz inne odmiany sałaty, jak również szpinaku czy endywii – nie tylko znane, ale również wiele nowych kreacji hodowlanych.
 
W Europie w uprawie dominuje sałata krucha. Jej główki powinny być twarde o masie od 500 do 800 g, ale np. z najwcześniejszych upraw wiosennych główki są lżejsze (około 300-gramowe) – fot. 1.
 
Dużym zainteresowaniem producentów uczestniczących w spotkaniu cieszyły się odmiany sałaty kruchej, np. Nanette przeznaczona do najwcześniejszej uprawy wiosennej (również pod okryciami z włókniny) oraz na zbiór późną jesienią. Zalecane zagęszczenie uprawy to 7-8 roślin/m2. Inną odmianą sałaty kruchej polecaną do uprawy w polu od wiosny do jesieni jest np. Diamantinas, zalecany do sadzenia w ilości 6-7 roślin/m2, tworzący bardzo wyrównane główki oraz Farinas, przeznaczony do uprawy od wiosny do jesieni w takim samym zagęszczeniu jak poprzednia odmiana.


 
Na demonstracyjnym polu pokazano zbiór sałat liściowych za pomocą kombajnu Spimaro, który może być wykorzystywany również do zbioru innych warzyw liściowych, np. szpinaku. Maszyna wyposażona jest w 2 obracające się dyski tnące. Ścięte liście transportowane są za pomocą przenośnika taśmowego na platformę, na której są pakowane do skrzynek. Kombajn wyposażony jest w system czujników zapewniających automatyczne sterowanie i precyzyjne ścinanie liści.


 
W Fijnaart pokazano ciekawą uprawę sałaty w rynnach. Rozsadę sałaty w tradycyjnych kostkach ziemnych umieszcza się w otworach rynien z tworzywa sztucznego. Rośliny są zasilane pożywką ze zbiornika, podobnie jak w uprawach bezglebowych w szklarniach. Zaletą tego sposobu uprawy jest czystość, ponieważ rośliny nie mają kontaktu z glebą. W uprawie tej uzyskuje się 100% plonu handlowego.


 
 
Podczas spotkania zaprezentowano pracę sadzarki marki Ferrari. Użyta rozsada miała ok. 4 liści i przygotowana była w kostkach ziemnych 4 x 4 cm. W czasie pracy maszyną zwracano uwagę, że kostki ziemne powinny być sadzone do 3/4 wysokości i z wszystkich stron obsypane wilgotną glebą. Zbyt silne ich przesuszenie w tym okresie może skutkować gorszą jakością główek przy zbiorze.


 
Nowa odmiana sałaty liściowej Linaro w typie Lollo Bionda, przeznaczona do uprawy od wiosny do jesieni w zagęszczeniu 9-11 roślin/m2.


 
Victorinus – to nowa propozycja odmianowa spośród sałat rzymskich, która wyróżnia się intensywnie zieloną barwą liści.

Pokazy odmian sałat i innych warzyw liściowych uprawianych różnymi metodami w holenderskim Fijnaart mają już 10-letnią tradycję. Podczas tego spotkania szczególną uwagę zwracano na nowe odmiany sałat liściowych.


 
Salanova® to nowa grupa odmian promowana podczas spotkania. Odmiany w tej grupie (tzw. multileaf) tworzą rozetki składające się z min. 200 szt. liści, które w szybki i prosty sposób (za pomocą jednego cięcia) przygotowuje się do spożycia.

Tekst i zdjęcia dr inż. Marcin Bartczak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWieści z Forum Doradców Sadowniczych
Następny artykułZaraza ogniowa zagraża sadom w Rosji?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.