5 w 10 czyli Sekcja w liczbach

Przed dziesięcioma laty rozpoczęła działalność Sekcja – Nowe patogeny i choroby roślin, skupiająca fitopatologów z całej Polski (fot. 1). W tym czasie cyklicznie co dwa lata odbywały się konferencje naukowe poniekąd podsumowujące wszystko, co poszerzyło dorobek naukowy pojedynczych naukowców lub zespołów badaczy nie tylko z Polski. Tegoroczna, piąta już konferencja, odbyła się tradycyjnie w Skierniewicach i tradycyjnie z początkiem kwietnia (6.04.).
Pomysłodawcę tego projektu i niezłomnego jej orędownika – prof. dr. hab. Leszka Orlikowskiego (fot. 2) wtedy jeszcze z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach (obecnie Instytutu Ogrodnictwa), od lat walczącego o to, aby sekcja działała i trwała, uhonorowali jej członkowie (fot. 3).

Przez te 10 lat, w 5. sesjach referaty głosili oraz osiągnięcia prezentowali w formie posterów naukowcy z polskich palcówek: instytutów branżowych, UMCS w Lublinie, COBORU, IHAR-PIB, IOR-PIB, ICHiTJ, oraz zagranicznych instytutów, pracownicy PIORiN, koncernów, praktycy.


Fot. 2. Prof. dr hab. Leszek Orlikowski

Dotychczasowe efekty spotkań i badań nad pojawiającymi się nowymi zagrożeniami ze strony patogenów podsumował dr Mirosław Korzeniowski z firmy Bayer, oferującej kompleksowe rozwiązania w ochronie roślin, ale także systemy wsparcia decyzji odnośnie do produkcji i racjonalnej, w tym integrowanej ochrony, opracowane dla doradców i praktyków. Zasygnalizowanie wykrycia przed kilkoma laty na terenie Polski patogenu Rhexocercosporidium carotae (syn. Acrothecium carotae) wywołującego groźną chorobę – czarną plamistość korzeni marchwi – było sygnałem do błyskawicznego poszukiwania antidotum. Badania początkowo laboratoryjne, a potem polowe prowadzone w kooperacji: IO/koncern/praktyka wyodrębniły fungicyd efektywny w ograniczaniu tej choroby. Jak informował M. Korzeniowski efektem tej współpracy jest wniosek o rozszerzenie rejestracji środka Luna Experience 400 SC i będzie to pierwszy środek przeciwko R. carotae.


Fot. 3. Dwóch mężczyzn: prof. Jacek Piszczek (z lewej) i dr Roman Warzecha było potrzebnych do wniesienia bukietu dla Profesora

Podczas 5. Konferencji informowano o wykryciu m.in. nowych patogenów:

– na malinie – wielu wirusów (krzaczastej karłowatości, plamistości liści, żółtaczki nerwów, cętkowanej plamistości liści, chlorozy nerwów);
– na borówce wysokiej – Colletotrichum fioriniae
– na szpinaku – antraknozy (Colletotrichum dematium) i alternariozy (Alternaria alternata); 
– na gatunkach roślin ozdobnych z rodzaju Allium – wielu wirusów;
– na różanecznikach – Phytophthora occultans;
– na kukurydzy – Fusarium temperatum.


Fot. 4. Tradycją jest wspólna fotografia uczestników 

Tekst i fot. Katarzyna Kupczak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPo 1 maja Lasy Państwowe będą miały prawo pierwokupu prywatnych lasów
Następny artykułCOPA-COGECA za glifosatem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.