60 000 murarek od Sumi Agro Poland

Centrum murarkowe w Mokoszynie
60 000 kokonów murarki ogrodowej w specjalnie przygotowanych do hodowli owada skrzyniach – przekazała w 2017 roku firma Sumi Agro Poland w ramach V edycji kampanii edukacyjnej „Budujemy populację owadów zapylających.”
 
Sumi Agro Poland już od pięciu lat realizuje kampanię edukacyjną „Budujemy populację owadów zapylających®”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na rolę i znaczenie owadów zapylających oraz zagrożeń dla bytowania tych owadów na terenie agrocenoz. Co roku producenci owoców oraz plantatorzy rzepaku mają możliwość otrzymania od firmy gniazd i kokonów murarki ogrodowej – głównej „bohaterki” akcji. Dzięki temu wielu rolników i ogrodników samodzielnie prowadzi hodowlę tej pszczoły dla potrzeb zapylania własnych upraw. 
 
Producenci rolni i ogrodnicy mają również okazję zapoznania się z pracą tych owadów w Centrach Murarkowych, które pełnią funkcję ośrodków pokazowych. To właśnie tam firma Sumi Agro Poland organizuje spotkania ze specjalistami, udzielającymi szczegółowych informacji o hodowli, biologii i ochronie murarki ogrodowej. 
 
– Akcja cieszy się ogromnym i stale rosnącym zainteresowaniem, nie tylko producentów rolnych i ogrodniczych, ale także osób nie związanych z branżą. W tym sezonie rozszerzyliśmy zasięg kampanii o nowy segment – szkoły rolnicze– mówi Urszula Filipecka, dyrektor marketingu Sumi Agro Poland. – „V edycja programu, oprócz kontynuacji już sprawdzonych działań, ma dodatkowy charakter edukacyjny związany z przekazywaniem wiedzy na temat znaczenia owadów zapylających uczniom szkół rolniczych. To właśnie oni w przyszłości będą prowadzić produkcję rolną lub ogrodniczą i to od nich w dużej mierze będzie zależeć czy produkcja ta będzie chronić owady zapylające.” 
 
W kampanię włączyły się trzy szkoły ponadgimnazjalne, o profilu ogrodniczo-rolniczym, zlokalizowane w Jasieńcu (woj. mazowieckie), Sandomierzu (woj. świętokrzyskie) oraz w Sichowie (woj. świętokrzyskie). Dzięki temu, że skrzynie z gniazdami murarek znajdują się na terenie szkoły, uczniowie, ich rodzice, nauczyciele, osoby odwiedzające szkoły mogą zobaczyć jak żyją i pracują te dzikie pszczoły. Takie działanie jest niezwykle istotnym elementem budowania świadomości w zakresie konieczności ochrony owadów zapylających.


Uczniowie szkoły w Jasieńcu przy centrum murarkowym

 
Dodatkowo, w ramach kampanii w czerwcu i wrześniu 2017 roku specjaliści Sumi Agro Poland wraz z zaproszonymi ekspertami w zakresie pszczelarstwa, zorganizują w szkołach biorących udział w akcji specjalne lekcje edukacyjne. W trakcie zajęć uczniowie dowiedzą się jakie jest znaczenie owadów zapylających dla produkcji rolniczej i ogrodniczej oraz jak chronić i rozbudowywać populację zapylaczy. Na zakończenie lekcji zostanie zorganizowany quiz sprawdzający wiedzę z atrakcyjnymi nagrodami. 
 
Ważnym elementem budowania populacji zapylaczy jest prowadzenie właściwej ochrony upraw, w tym stosowanie środków ochrony roślin w odpowiedni sposób. Firma Sumi Agro Poland wprowadziła w 2017 roku nową formę użytkową Mospilanu 20 SP – woreczki wodnorozpuszczalne. Teraz ten bezpieczny dla zapylaczy insektycyd jest również znacznie wygodniejszy w użyciu. 
 
W ramach V edycji akcji „Budujemy populację owadów zapylających®” zostaną zorganizowane dwa spotkania edukacyjne w Centrach Murarkowych, z których jedno zlokalizowane jest w sadzie jabłoniowym, drugie z kolei w sadzie czereśniowym. Pierwsze odbędzie się 9 czerwca w Jasieńcu, drugie miesiąc później, 9 lipca w czasie VI Letnich Pokazów Czereśniowych w Dańkowie k. Białej Rawskiej.

Źródło: materiały Sumi Agro Poland

 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMajówka w sadzie
Następny artykułDodatkowa pomoc dla sadowników – możliwa po zakończeniu szacowania szkód

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.