BASF jedną z pięćdziesięciu najbardziej innowacyjnych spółek na świecie

BASF znalazła się, obok takich firm jak Apple, Google czy BMW, wśród pięćdziesięciu najbardziej innowacyjnych spółek na świecie w rankingu The Boston Consulting Group (BCG) - uznanej międzynarodowej grupy zajmującej się doradztwem i strategiami biznesowymi. BASF to jedyne przedsiębiorstwo z branży chemicznej, które trafiło do pierwszej dwudziestki piątki zestawienia, a w sektorze produktów i procesów przemysłowych wyprzedziła ją tylko General Electric.
Raport “Najbardziej Innowacyjne Spółki 2012: Najnowocześniejsze technologie w wiodących sektorach przemysłu” został opublikowany 10 stycznia. Stwierdza on między innymi:
“BASF posiada rozwiniętą sieć innowacji obejmującą prawie 10 000 badaczy pracujących w 70 globalnych ośrodkach badań i rozwoju nad tysiącami projektów i programów partnerskich. “W 2011 r. firma BASF złożyła wnioski o rejestrację 1 050 nowych patentów, zajmując pierwsze miejsce w sektorze chemicznym. Inwestycje w badania i rozwój w 2012 r. wynoszą 1,6 miliarda EUR, co oznacza wzrost o 50% w porównaniu do 2005 r. Zarząd spółki poinformował, że badania i rozwój znajdą się w przyszłości jeszcze wyżej na skali priorytetów firmy.” 
 
Raport określa cztery cechy charakteryzujące najbardziej innowacyjne spółki: wspieranie dokładnego zrozumienia potrzeb klienta, wychodzenie naprzeciw potrzebom rynkowym, angażowanie wyższej kadry zarządzającej, efektywny i interdyscyplinarny podział projektów. 
“Te, a także inne cechy dostrzegliśmy u BASF, producenta zróżnicowanych artykułów chemicznych, który w 2012 r. zadebiutował na liście najbardziej innowacyjnych spółek na miejscu 23” informuje BCG. “Spółka kładzie największy nacisk na innowacyjność w tych sektorach rynku, które cechują się zróżnicowanym rozwojem i wysoką rentownością lub mają pod tym względem wysoki potencjał na przyszłość. Ostatecznym celem nie jest już wyłącznie opracowywanie projektów indywidualnych, lecz również tworzenie całościowych systemów łączących chemię, technologie i wiedzę w 13 priorytetowych obszarach wzrostu, tak zróżnicowanych jak transport czy biotechnologia”. Dla zilustrowania zasięgu innowacyjności BASF, BCG wymienia między innymi mobilne katalizatory emisji oraz projekt dotyczący zboża odpornego na suszę prowadzony z Monsanto. Raport cytuje również stwierdzenie “Tworzymy strategię chemiczną i skupiamy się na połączeniu innowacyjnych projektów z działalnością głównych klientów”. “Historia innowacyjnych projektów zrealizowanych przez BASF potwierdza, że wielkość i zróżnicowanie mogą być w przemyśle chemicznym atutami” – podsumowuje BCG. 
 
Za: BCG
pg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię