Bezpiecznie zneutralizować pozostałości

Stanowisko do mycia i napełniania opryskiwacza
16 kwietnia w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach odbyły się praktyczne warsztaty szkoleniowo-dyskusyjne dotyczące bezpiecznej neutralizacji pozostałości skażonych środkami ochrony roślin, które stanowią zagrożenie zarówno dla środowiska, jak i operatorów wykonujących zabiegi ochrony roślin.
Uczestnicy mogli zapoznać się z rozwiązaniami technologicznymi stosowanymi w Europie, które mogą być wykorzystane w praktyce do neutralizacji wody skażonej pozostałościami środków ochrony roślin. Omówiono budowę stanowisk Biobed, Vertibac, Phytobac stworzonych na terenie Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, gospodarstwa doświadczalnego Bayer CropScience oraz IOR-PIB w Sośnicowicach. Pokazano także wyniki badań nad utylizacją i rozkładem pozostałości ś. o. r. przy użyciu stanowiska do bioremediacji. Stanowisko takie pozwala na bezpieczne prowadzenie wszystkich czynności związanych z napełnianiem zbiorników opryskiwaczy, przygotowaniem cieczy użytkowej oraz myciem sprzętu używanego podczas zabiegów.

W spotkaniu udział wzięli specjaliści reprezentujący krajowe i zagraniczne jednostki naukowe, ośrodki doradztwa rolniczego i firmy fitofarmaceutyczne, a także przedstawiciel MRiRW. Organizatorami spotkania był zespół naukowców z Zakładu Agroinżynierii IO prowadzony przez dr. Grzegorza Doruchowskiego.

 
D. Ł.-B. 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWisła podeszła pod wały, a Bug wylał
Następny artykułWskazówki (2)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.