Brunatna zgnilizna drzew pestkowych zimą

Zimą w sadach drzew ziarnkowych i pestkowych można zauważyć zaschnięte, brunatne lub czarne, o nierównomiernej powierzchni, twarde, zmumifikowane owce, mocno przytwierdzone do pędów.

Jest to efekt porażenia zawiązków lub wyrośniętych owoców w trakcie okresu wegetacji przez grzyb Monilinia fructigena powodującego brunatną zgniliznę drzew pestkowych lub brunatną zgniliznę drzew ziarnkowych, która objawia się masowym gniciem owoców na drzewie. Cześć z porażonych owoców opada, a część pozostaje na drzewach, przerasta grzybni patogenu, w efekcie powstaje mumia. Takie owoce powinny być usuwane jesienią, np. po opadnięciu liści (wtedy są wyraźnie widoczne). Pozostawienie ich na drzewie, zwłaszcza przylegających do kory pędów, powoduje przerastanie grzybni z mumii na korę, którą z czasem patogen penetruje, przerasta do drewna, w czego efekcie dochodzi do nekrozy (zamierania) porażonych organów.  Mumie stanowią także źródło infekcji na przyszły sezon – wiosną patogen w nich bytujący się uaktywnia, wytwarza zarodniki konidialne, Z zakażonych przez nie kwiatów grzyb przerasta do pędów. Owoce porażane są poprzez różnego rodzaju pęknięcia skórki.

Aby ograniczyć presję chorobową na nadchodzący sezon, należy usunąć wszystkie mumie.  Jest to o tyle łatwe, że w okresie bezlistnym wszystkie wyraźnie widać. Można zatem tego dokonać np. podczas cięcia „zimowego” drzew.

Zaschnięte mumie owoców na moreli, fot. A.Łukawska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZ MTAS. Warto odwiedzić…
Następny artykułCertyfikaty nie obowiązują

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.