Czas na oleje parafinowe

Tuż przed ruszeniem wegetacji zalecane są do zastosowania w sadach  jabłoniowych oleje parafinowe (Treol 770 EC, Promanal 60 EC, Catane 800 EC). Preparaty te służą do niszczenia jaj zimowych przędziorka owocowca poprzez odcięcie dostępu powietrza rozwijającym się w jajach larwom szkodnika.
Zalecanym momentem aplikacji preparatów jest okres od pękania pąków do fazy zielonego pąka. By zabieg ten – przeprowadzany wczesną wiosną – był skuteczny, muszą panować odpowiednie warunki pogodowe. Przed jego przeprowadzeniem nie powinno być spadków temperatury poniżej 0°C. Dobrze byłoby, aby po zabiegu temperatura (przez 3-4 kolejne dni) wykazywała tendencję wzrostową, żeby nie wystąpił efekt fitotoksyczności preparatu.

W sadach śliwowych preparaty olejowe mogą być wykorzystywane do zwalczania misecznika śliwowego. Termin aplikacji oleju w śliwach pokrywa się z okresem migracji młodych larw, który przypada najczęściej na okres przed kwitnieniem, w fazie białego pąka (Promanal 60 EC). Catane 800 EC i Treol 770 EC w sadach śliwowych zalecane są do wcześniejszych aplikacji w fazie pękania pąków (pierwszy) lub zielonego pąka (drugi). 

W naszych sadach jabłoniowych dla ograniczenia presji ze strony przędziorków zalecana jest jednorazowa aplikacja preparatu olejowego w dużej ilości wody (nawet do 1000 l/ha). Natomiast w Belgii w sadach gruszowych preparaty olejowe zalecane są do ograniczania miodówki gruszowej wczesną wiosną w zabiegach co 7 dni w dawce 10/l oleju na 500 l wody.
 
Anita Łukawska
 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKwiaciarskie mocarstwo zaprezentowało się
Następny artykułNa Opolszczyźnie nikt nie chce uprawiać maku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.