Koniec z mączniakiem w sadzie

Sprawca mączniaka jabłoni, grzyb P. leucotricha, zimuje w postaci grzybni, zarówno na pąkach liściowych, jak i kwiatowych, pomiędzy łuskami i zawiązkami. Silne mrozy i temperatura poniżej −25°C niszczą zakażone pąki wraz z grzybnią. Jednak ciepła jesień, a także łagodna zima i ciepłe przedwiośnie, a takie warunki pogodowe mają miejsce − predysponują do nasilenia choroby. Warto więc już od wczesnej wiosny zadbać o zdrowie drzew, a tym samym wysoki, dobrej jakości plon.

Dlatego u progu sezonu wegetacyjnego firma Sumi Agro proponuje najnowsze i wysoce skuteczne rozwiązanie – fungicyd Kendo 50 EW. Nowa substancja aktywna i odmienny niż w znanych do tej pory produktach sposób działania − w odróżnieniu od preparatów triazolowych niezależny od temperatury – to czynniki gwarantujące skuteczność Kendo 50 EW.

Mączniak jabłoni to jedna z najgroźniejszych chorób jabłoni. Charakterystyczne objawy choroby to pokryte białym, mączystym nalotem grzybni i zarodników konidialnych pędy oraz drobne i zdeformowane liście, które zwijają się, zamierają i przedwcześnie opadają. Mogą one być porażane wtórnie przez cały sezon wegetacyjny. Silnie porażone pąki i wierzchołki pędów zamierają, a gdy porażenie pąków jest mniejsze, rozwijające się z nich kwiaty są niedorozwinięte i często sterylne, co prowadzi do ich zamierania. Z kolei na zainfekowanych owocach charakterystycznym objawem jest rdzawa skórka, pokryta delikatną zlewającą się w skupienia siatką.

Kendo 50 EW to najbardziej zaawansowanym technologicznie produktem w segmencie środków mączniakobójczych. Stosowany jest do zwalczania patogenu już z chwilą wystąpienia pierwszych objawów. Substancją aktywną środka jest cyflufenamid, który skutecznie zwalcza patogena niezależnie od jego stadium rozwojowego. Działanie substancji aktywnej utrzymuje się w roślinie nawet do 6 tygodni. Dzięki temu możliwe jest elastyczne sterowanie terminem aplikacji. Wyjątkowo szybkie wnikanie substancji aktywnej do warstwy woskowej liści sprawa, że już po godzinie od zastosowania jest ona odporna na działanie deszczu. Ponadto działanie translaminarne i gazowe zwalcza patogena już obecnego na roślinie oraz zabezpiecza przed rozwojem nowych infekcji, a działanie systemiczne zabezpiecza nowe przyrosty rośliny uprawnej.

W uprawie jabłoni Kendo 50 EW stosuje się zapobiegawczo i interwencyjnie – z chwilą wystąpienia pierwszych objawów choroby, od fazy różowego pąka do końca fazy gdy owoce osiągają połowę typowej wielkości (BBCH 57−75). Zalecana dawka jednorazowego zastosowania wynosi 0,4– 0,5 l/ha, zaś maksymalna – 0,5 l/ha. Wyższą z zalecanych dawek należy zastosować w przypadku dużego nasilenia choroby. Kendo 50 EW można stosować 2 razy w sezonie, w odstępie co najmniej 7−14 dni.

Wśród roślin sadowniczych Kendo 50 EW znalazł zastosowanie także w zwalczaniu mączniaka w uprawie gruszy i winorośli. W uprawie gruszy fungicyd stosuje się od fazy, gdy pierwsze liście są całkowicie wykształcone, do fazy, gdy owoc jest dojrzały do zbioru (BBCH 19−87).

Zalecana dawka jednorazowego zastosowania wynosi 0,4 – 0,5 l/ha, zaś maksymalna – 0,5 l/ha. Z kolei w uprawie winorośli środek można zastosować od fazy, gdy widoczne są zielone końce pędów, do końca fazy, gdy większość jagód styka się ze sobą (BBCH 09−79), w dawce 0,15−0,5 l/ha (maksymalna dawka 0,5 l/ha).

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj zamieszczone w etykiecie informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Źródło: materiały firmy Sumi Agro

Related Posts

None found

Poprzedni artykułCeny nowalijek przed świętami
Następny artykułPięć razy więcej borówki wysokiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.