Na Forum dla producentów truskawek

9 czerwca w stacji doświadczalnej Bayer w Kozietułach (gospodarstwo Dariusza Cieślaka) odbyło się Forum Doradców Sadowniczych. Omawiane były m.in. doświadczenia z produktami firmy Bayer oraz aktualna sytuacja na plantacjach, w tym na plantacjach truskawki.

Działania dla producentów
Bayer to firma zaangażowana w działania przynoszące bezpośrednie korzyści dla plantatorów. Jednym z nich – jak informował Mirosław Korzeniowski (Bayer – fot. 1) – jest Vademecum – marka projektu prowadzonego już kolejny sezon. Vademecum to pakiet działań, w tym systemy wspomagania decyzji w ochronie roślin oraz akcję „Grunt to bezpieczeństwo”. Bayer wybranym klientom oferuje także inną pomoc, np. wspólne działania promocyjne (działania prowadzone wspólnie z Krajowym Stowarzyszeniem Plantatorów Czarnych Porzeczek; KSPCP) czy dedykowane szkolenia i warsztaty. Korzyści płynące ze współdziałania z klientami są obopólne, jak np. te z KSPCP. – Trzeci rok współpracy uczciliśmy w tym roku w Berlinie podczas Fruit Logistica – największych targów żywności na świecie na stoisku firmy Bayer – mówił M. Korzeniowski.


Fot. 1. Mirosław Korzeniowski

Dla swoich klientów Bayer udostępnia bezpłatnie dane meteorologiczne ze 110 stacji pogodowych rozmieszczonych w całym kraju, a także kieruje aktualne komunikaty dotyczące bieżącej sytuacji w sadach i w jagodnikach wraz z zaleceniami.
 
M. Korzeniowski przypomniał także o możliwości wykorzystania w tym sezonie do ochrony plantacji truskawki przed szarą pleśnią biologicznego środka Serenade ASO w połączeniu z zabiegami fungicydem Luna Sensation 500 SC. Terminy zabiegów warto wyznaczać na podstawie ryzyka infekcji szarą pleśnią w oparciu o dane meteo ze stacji pogodowych. Taka kombinacja zabiegów okazała się bardzo skuteczna nie tylko w doświadczeniach na odmianie ‘Senga Sengana’ w Kozietułach (fot. 2), które omawiał Tomasz Gasparski (Bayer – fot. 3), ale też na wielu plantacjach produkcyjnych. Do ostatniego zabiegu przed zbiorem Doradcy z firmy Bayer zalecali stosować fungicyd Teldor 500 SC. Jego substancja czynna – fenheksamid – nie tylko chroni rośliny, kwiaty i owoce przed grzybem Botrytis cinerea (sprawcą szarej pleśni), lecz także nie zmienia smaku i aromatu owoców – cech coraz częściej dostrzeganych i cenionych przez konsumentów.


Fot. 2. Doświadczenia na odmianie ‘Senga Sengana’ z wykorzystaniem produktów Bayer, w tym nowego środka biologicznego Serenade ASO


Fot. 3. Tomasz Gasparski

Bieżące zalecenia na najbliższe tygodnie
Jak informował Tomasz Gasparski, na wielu plantacjach, na których rozpoczęto zbiory truskawek, można zaobserwować pleśniejące owoce (fot. 4). W tej fazie warto wykorzystać fungicydy o krótkim okresie karencji – interwencyjnie Luna Sensation 500 SC w dawce 0,8 l/ha oraz zapobiegawczo Teldor 500 SC w dawce 1,5 l/ha.


Fot. 4. Szara pleśń na owocach to w tym roku duży problem na wielu plantacjach w kraju

Na plantacjach truskawek z grupy powtarzających owocowanie, gdzie rośliny już kwitną, należy kontynuować zabiegi, wykorzystując preparaty w zależności od panującego zagrożenia. Jeśli zagrożenie jest niskie, wówczas wystarczą środki o działaniu powierzchniowym, zawierające tiuram, np. Pomarsol Forte 80 WG w dawce 4 kg/ha. Jeśli zagrożenie jest stosunkowo wysokie, wskazanie jest na stosowanie środków „mocniejszych” tj. Luna Sensation 500 SC.

Na plantacjach pod osłonami trwają już zbiory, dlatego też można tam stosować preparaty biologiczne. Jednym z zarejestrowanych środków jest Serenade ASO, który nie ma karencji.

W tym sezonie nie ma dużego zagrożenia ze strony mączniaka prawdziwego truskawki. Oznaki choroby widoczne są tylko i wyłącznie na odmianach wrażliwych. Nasilenie choroby zależy od warunków pogodowych panujących w okresie wegetacji. Zarodnikowaniu i rozprzestrzenianiu zarodników grzyba sprzyja ciepła (15-27°C) i sucha pogoda, a samym infekcjom wysoka wilgotność utrzymująca się wewnątrz roślin truskawki.

M. Korzeniowski przypomniał, że wykonując zabiegi przeciwko szarej pleśni środkiem Luna Sensation 500 SC, zabezpieczamy plantację również przed mączniakiem prawdziwym, białą plamistością liści, antraknozą i skórzastą zgnilizną owoców.

W dalszym ciągu należy kontynuować lustracje plantacji na obecność przędziorka chmielowca. Zalecane odstępy między lustracjami nie powinny być większe niż 7-10 dni. Próg zagrożenia to 2 stadia ruchome na 1 listek liścia złożonego z 4 prób po 50 wyrośniętych liści.

Kwitnące plantacje nadal trzeba kontrolować pod kątem występowania kwieciaka malinowca. Czasami pojawia się on nawet w końcowej fazie kwitnienia i może spowodować kilkunastoprocentowe straty. W przypadku konieczności wykonania zabiegu zwalczającego, proszę wybrać odpowiedni środek owadobójczy, zwracając uwagę na okres prewencji. Sam zabieg powinien być zastosowany po oblocie pszczół – zalecał T. Gasparski.

Tekst i fot. D. Łabanowska-Bury

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNowela ustawy dot. unijnych oznaczeń produktów trafi do prezydenta
Następny artykułSpadek importu jabłek w Kazachstanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.