Nowela ustawy dot. unijnych oznaczeń produktów trafi do prezydenta

Lepsze funkcjonowanie systemu ochrony oraz rejestracji oznaczeń geograficznych produktów rolnych i spożywczych oraz zwiększenie jego przejrzystości - to cele noweli o rejestracji i ochronie nazw i oznaczeń produktów rolnych. Sejm w piątek, 10 czerwca zaakceptował poprawki Senatu do tych przepisów. 
 
Unijne oznaczenia ma w Polsce 37 produktów spożywczych; są to m.in. sery, miody, mięso i jego przetwory. Uzyskanie takiego oznaczenia ma gwarantować, że produkt jest wytwarzany zgodnie z recepturą od wielu lat stosowaną np. w danym regionie.
 
Nowelizacja, która ma skuteczniej chronić zarejestrowane produkty regionalne, wdraża do polskiego prawa unijne regulacje. Teraz trafi do podpisu prezydenta.
 
Pierwsza z czterech popartych przez Sejm poprawek Senatu eliminuje z przepisu wyrazy podkreślające konieczność złożenia wniosku w jednym egzemplarzu. Kolejna doprecyzowuje przepisy, które wprowadzają „swoistą” sankcję za recydywę polegającą na ponownym wprowadzeniu do obrotu produktu rolnego lub środka spożywczego, który nie został oznakowany albo został oznakowany z naruszeniem przepisów. Kara ma wynosić dwudziestokrotność przeciętnego wynagrodzenia i ma być nie niższa od wysokości kary pieniężnej nałożonej poprzednio za takie naruszenie.
 
Pozostałe poprawki mają charakter redakcyjny i doprecyzowujący.
 
Efektem nowych regulacji ma być wzmocnienie systemu kontroli i nadzoru nad prawidłowym stosowaniem nazw produktów zarejestrowanych jako: chronione nazwy pochodzenia, chronione oznaczenia geograficzne i gwarantowane tradycyjne specjalności. Ma to m.in. gwarantować wysoką jakość produktów wprowadzonych do sprzedaży, chronić przed bezprawnym wykorzystywaniem zarejestrowanych nazw w odniesieniu do produktów niespełniających wymagań specyfikacji.
 
Znowelizowana ustawa uszczelnia system nadzoru nad jednostkami certyfikującymi upoważnionymi do kontrolowania oraz wydawania i cofania certyfikatów zgodności. Wymienia czyny, za które na jednostki certyfikujące będą nakładane kary pieniężne.
 
Zgodnie z nowymi przepisami Główny Inspektor Jakości Artykułów Rolno-Spożywczych będzie musiał publikować informację o producentach oraz o produktach posiadających unijne oznaczenia. Ma to pomóc konsumentom w rozpoznawaniu takich produktów.
 
Wprowadzenie nowych regulacji oznacza wdrożenie przepisów wynikających z wejścia w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.
 
Nowe rozwiązania mają obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia. 

za:  

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKRIR ma propozycję na wycofywanie jabłek
Następny artykułRok na plusie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.