Nowa powłoka ochronna ogranicza psucie się warzyw i owoców

Naukowcy z kalifornijskiej firmy Apeel Sciences opracowali innowacyjną powłokę, która pozwala wydłużyć dwukrotnie zdolności przechowalnicze owoców i warzyw. Jest niewidoczna, naturalna i jadalna.
 
 
Do opracowania nowej powłoki o nazwie Edipeel wykorzystano odpady z upraw rolniczych – liście i pędy roślin, wytwarzając z nich powłokę (jej grubość mierzy się w nanometrach), którą nanosi się na świeże owoce i warzywa. Staje się ona niewidoczną barierą, chroniącą przed utratą wilgotności, utlenianiem, a także przed wnikaniem patogenów prowadzących do psucia się produktów. 
 
Jak podkreślają producenci Edipeel zalety są widoczne na każdym etapie łańcuch dostaw: producenci są w stanie dostarczyć więcej produktów na rynek, pośrednicy nie odnotowują strat w trakcie dystrybucji, a konsument może cieszyć się dłuższą przydatnością warzyw i owoców do spożycia. Poza tym na rynek mogą być wprowadzane produkty w pełni dojrzałe, co daje możliwości sprzedaży smaczniejszych owoców i warzyw. 
 
W badaniach prowadzonych z wykorzystaniem Edipeel na pomidorach wykazano, że po 15 dniach przechowywania ubytek masy dojrzałych pomidorów wynosił ok. 7 proc. podczas gdy w nietraktowanych, nie wpełni niedojrzałych pomidorach był na poziomie 10 proc. 

 

 
Jak podaje producent środka połowa wyprodukowanej żywności na polach Stanów Zjednoczonych nie trafia na talerze konsumentów, gdyż w łańcuchu dostaw ulega zepsuciu. Oznacza to że każdego roku zniszczeniu ulegają produkty o wartości 160 mld dolarów. Ograniczenie tego procesu pozwoli nie tylko na realne zmniejszenie kosztów produkcji, ale także zredukowanie strat w zasobach naturalnych. Np. w USA do produkcji żywności wykorzystuje się 80 proc. zasobów wody pitnej. 
 
Jak mówi założyciel Apeel Science, James Rogers – wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że połowa żywności produkowanej na planecie ulega naturalnym procesom gnicia, co prowadzi do masowych strat tak niezbędnej dla mieszkańców Ziemi żywności. – Ograniczenie ich o 10 proc. pozwoliłoby nam wyżywić miliony mieszkańców naszej planety.

Fot. Apeel Science

RS 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułTrzy banki udzielają kredytów na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych
Następny artykułWARZYWA.PL – nowy serwis dla producentów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.