Nowości produktowe BASF w ochronie warzyw

W październiku grupa polskich ogrodników oraz przedstawicieli firm branżowych udała się z wizytą do siedziby firmy BASF w Niemczech. Jednym z tematów spotkania były innowacyjne produkty wykorzystywane w ochronie warzyw.

Dagonis − nowy fungicyd w portfolio BASF

– Wprowadzając nowy produkt na rynek koncerny chemiczne mają nie lada wyzwanie. W BASF około 10 tys. pracowników na całym świecie zaangażowanych jest w badania i rozwój. Co roku nasza firma przeznacza na to ok. 507 mln euro i musi ona sprostać oczekiwaniom i potrzebom użytkownika, które często zmieniają się na przestrzeni lat. Rynek oczekuje bezpiecznego i skutecznego produktu, o szerokim spektrum działania, krótkim okresie karencji bez pozostałości ś.o.r. w roślinach − informował Leon van Mullekom.
 
Flagowym fungicydem w portfolio firmy BASF jest Signum 33WG − produkt o ugruntowanej pozycji na całym świecie. Zawiera dwie substancje aktywne: piraklostrobinę oraz boskalid, ma szerokie spektrum działania w wielu gatunkach roślin w uprawie gruntowej i pod osłonami. Do grupy fungicydów BASF wkrótce dołączy nowy gracz − Dagonis z formulacji SC (ang. Suspension concentrate), który będzie uzupełnieniem sztandarowego produktu Signum 33WG.

Jak przekazał Holger Koch, Crop Menagement Specialty Crops in Europe, innowacyjny fungicyd Dagonis zawiera dwie substancje aktywne: Difenoconazol oraz Fluxapyroxad (Xemium) − ten drugi po raz pierwszy będzie wykorzystany w uprawie warzyw. Dagonis to fungicyd o szerokiej rejestracji – będzie miał zastosowanie w ponad 30 gatunkach roślin.

Jak informował Marcin Chojecki, reprezentant firmy BASF Polska, preparat będzie w sprzedaży komercyjnej w 2019 r. Badania przeprowadzone przez BASF wykazały wysoką skuteczność preparatu Dagonis przeciwko chorobom powodowanym przez grzyby z rodzaju m.in. Alternaria, Rhizoctonia, Sclerotinia, Mycospharella, Didymella, Ascochyta oraz przeciwko mączniakowi prawdziwemu, zgniliźnie twardzikowej i rdzy.

Dobrą informacją dla jego przyszłych użytkowników będzie krótki okres karencji. Przykładowo w uprawie pomidorów − 3 dni, w marchwi − 7 dni, z kolei w kapuście 14 dni.

Innym, znanym już na polskim rynku fungicydem zwalczającym mączniaka prawdziwego, o którym informowali prelegenci z firmy BASF, jest Vivando. Jest to preparat o działaniu powierzchniowym i układowym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w ochronie m.in. pomidora, bakłażana, papryki, ogórka, cukinii w uprawie pod osłonami.

Biologiczne zwalczanie szkodników
Szerokie portfolio produktów BASF, to nie tylko środki ochrony roślin, to również produkty biologiczne. W ofercie firmy znajduje się paleta produktów Nemasys®, wykorzystujących działanie pożytecznych nicieni do zwalczania szkodników w wielu uprawach pod osłonami, a także przy produkcji rozsady. Nicienie pożyteczne są cennym uzupełnieniem oferty preparatów do biologicznej ochrony roślin. Jak informował Marcin Chojecki, produkty Nemasys umożliwiają skuteczną ochronę upraw porównywalną lub często wyższą od zastosowanych środków ochrony roślin. Nie wykazują pozostałości i można je stosować systematycznie (często) w programach ochrony bez ryzyka spowodowania odporności środka.

Ochrona przed chwastami

W przypadku ochrony warzyw przed chwastami skuteczne może być zastosowanie biodegradowalnej folii ściółkującej Ecovio®, którą również oferuje firma BASF. Godne uwagi jest to, że folia ulega rozłożeniu w 94,4% po upływie pół roku. Jak mówił M. Chojecki w latach 2017-2018 w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach wykonano badania w uprawie papryki z zastosowaną folią Ecovio. Zaobserwowano wyraźny i znaczący wzrost plonu w porównaniu z obszarem uprawy papryki bez folii (od 25 do 35%) oraz nie  odnotowano zachwaszczenia. Firma BASF w bieżącym roku kontynuowała testy i doświadczenia z zastosowanie biodegradowalnej folii w czterech gatunkach warzyw w różnych regionach Polski. Wstępne wyniki i spostrzeżenia będą znane już wkrótce.
 
Od lewej: Holger Koch, Marcin Chojecki, Leon van Mullekom

Wkrótce więcej informacji z wyjazdu do siedziby BASF na łamach miesięcznika „Warzywa”. Zapraszamy do prenumeraty w sklepie Plantpressu.

Tekst i fot. Anna Wilczyńska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDobre ceny ogórka szklarniowego
Następny artykułNa UR „Dąb pamięci” na stulecie niepodległości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.