Operacja w 16 krajach UE; przejęto 122 t nielegalnych pestycydów

W ramach dużej operacji prowadzonej w 16 krajach Unii Europejskiej, celnicy skonfiskowali 122 tony nielegalnych pestycydów; przejęto je w wyniku kontroli statków i samolotów przybywających do Europy - poinformował w czwartek Europol.

Akcja pod kryptonimem “Silver Axe II” była prowadzona we współpracy z Europejskim Urzędem ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Grecji, Rumunii, Słowenii, Hiszpanii, na Litwie.

– Ilość przechwyconych podrobionych pestycydów wystarczyłaby do pokrycia terenu prawie dwukrotnie większego niż powierzchnia Luksemburga – powiedziała rzeczniczka Europolu Tine Hollevoet.

Według szefa jednostki Europolu zajmującej się przestępstwami przeciwko wartości intelektualnej Chrisa Vansteenkiste większość spośród skonfiskowanych towarów wyprodukowano w Chinach, z surowców złej jakości i często niebezpiecznych. Jak tłumaczył, mogą one nie tylko niszczyć uprawy, szkodzić człowiekowi czy zanieczyszczać środowisko, lecz także często mają bardzo niską temperaturę zapłonu.  – Niektóre z tych produktów chemicznych mogą się zapalić w temperaturze tak niskiej jak 28 stopni Cejsusza – mówił Vansteenkiste w rozmowie z AFP. Zapewnił, że skonfiskowane towary zostaną wkrótce zniszczone.

W zeszłym miesiącu Europol podał, że Chiny i Hongkong są głównymi miejscami, z których do państw całego świata trafiają podrabiane produkty. Istnieją obawy, że wraz z większym wykorzystaniem połączeń kolejowych z Chin do Europy przemytnicy będą coraz częściej używać tej formy transportu, tańszej i szybszej niż droga morska czy lotnicza – zauważa agencja AFP.

Źródło:

3 KOMENTARZE

  1. hmm, jednak okazuje się, że to prawda. przedruki w skrótach lub w całości są dziś w modzie. Informację podał PAP, inni kopiują jak pewnik, no bo PAP przecież godny zaufania, ale… ale okazało się, że i pap się myli, przekręca jednostki temperatury na Cejsusze (lol), a jeśli chodzi o pokrycie powierzchni Luksemburga, nie zostało sprecyzowane jak, czym i czy w pojemnikach czy za pomocą rozsiewacza np. do nawozów..brak profesjonalizmu, niedbalstwo i brak logiki w wypowiedziach – mamy to wszędzie, nie tylko w portalach branżowych, ale i w naukowych treściach. jak tak dalej pójdzie, to niebawem będzie powrót do pisma obrazkowego, komiksów.. duch czasu.

  2. Uwielbiam takich czytelników, którzy się na wszystkim znają. I wylewają swoje żale byle pisać cokolwiek i dopieprzyć redaktorom, ty głąbom i nieukom. Kolej nie jest tańsza od samolotu? Nie jest szybsza od transportu morskiego? A pokrycie powierzchni Luksemburga – drogi czytelniku, skąd wiesz, że ten opis nie jest prawdziwy?

  3. Kto to tlumaczyl? To chyba obraza myslacego czytelnika. Pociagiem z Chin do Europy szybciej niz samolotem? Temp zaplonu 28C, to juz dawno same powinny sie spalic chyba i nie byloby czego rekwirowac. Pokrycie terenu? O co chodzi, ukladamy butelki obok siebie i pokrywamy? Byle pisac cokolwiek, poziom tekstow siega dna praktykantow w onet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię