Protest francuskich rolników; m.in. w obronie glifosatu

Około 250 rolników protestowało w piątek w Paryżu przeciwko polityce rolnej rządu; do demonstrujących wyszedł minister środowiska Nicolas Hulot - poinformowała agencja Associated Press. Rolnicy zablokowali rano ruch na Polach Elizejskich, wysypując słomę na jezdnię. Nieśli transparenty z hasłem "Macron zabija rolników". Miejsce protestu ochraniała policja.

Manifestację zorganizował największy francuski związek rolniczy FNSEA i zrzeszenie Młodzi Rolnicy. Hulot rozmawiał z demonstrantami, wysłuchując ich argumentów. Delegacja rolników została też przyjęta w Pałacu Elizejskim.

Rolnicy protestowali przede wszystkim przeciwko zakazowi używania potencjalnie szkodliwego dla zdrowia glifosatu, popularnego pestycydu.

Glifosat to substancja aktywna chętnie wykorzystywana zwłaszcza w środkach chwastobójczych. Preparat jest na rynku od ponad 40 lat. Kiedy rok temu wygasła autoryzacja na stosowanie tej substancji w Unii Europejskiej, Komisja Europejska planowała jej przedłużenie na 15 lat.

Na drodze stanęły jednak sprzeczne opinie w sprawie glifosatu wydane przez dwie różne instytucje, czyli Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), organ doradczy Komisji Europejskiej, i należącą do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem (IARC). IARC zaklasyfikował glifosat jako substancję „prawdopodobnie rakotwórczą dla ludzi”, zdaniem EFSA herbicyd nie był szkodliwy.

Komisja Europejska zwróciła się do Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA) o przygotowanie ostatecznej opinii na ten temat i wydała tymczasową zgodę na stosowanie glifosatu do końca 2017 r. W marcu ECHA uznała, że „dostępne dowody naukowe nie pozwalają sklasyfikować glifosatu jako substancji kancerogennej, mutagennej albo szkodliwej dla rozrodczości”.

KE ma nadzieję, że da jej to zielone światło dla przedłużenia autoryzacji na glifosat. Zgodę lub sprzeciw wobec stosowania glifosatu musi wyrazić kwalifikowana większość państw członkowskich.

Obecnie produkty oparte na glifosacie stanowią 25 proc. światowego rynku herbicydów.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułOgólnopolski Związek Producentów Warzyw rozpoczął działalność
Następny artykuł10 edycja Fresh Market za nami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.