Przędziorki i pordzewiacze weźmie siłowo

Fot. K.Kupczak
Lista akarycydów dopuszczonych do stosowania w uprawach sadowniczych zwiększyła się o nowo zarejestrowany w kwietniu środek zawierający substancję czynną niewykorzystywaną dotychczas w polskich sadach.

Środek o „superciężkiej” nazwie Sumo 10 EC zawiera w litrze produktu handlowego 10 g związku naturalnego z grupy makrocyklicznych laktonów – milbemektynę. Działać ma ona na system nerwowy roztoczy powodując ich paraliż. Zareagują na nią wszystkie stadia tych szkodników. Substancja nie będzie jednak skuteczna przeciwko jajom letnim, niemniej potraktowane nią samice staną się, jak twierdzi producent środka, sterylne. Preparat na roślinie będzie działał powierzchniowo i wgłębnie, a wobec szkodników – kontaktowo i żołądkowo.

Na razie środek został dopuszczony do stosowania w sadach jabłoniowych jako oręż przeciwko przędziorkowi owocowcowi i pordzewiaczowi jabłoniowemu. Akarycyd zalecany jest do jednorazowego użycia w sezonie, do 4 tygodni po pełni kwitnienia jabłoni, w maksymalnej dawce dla jednorazowego stosowania wynoszącej 1,0 l/ha, a zalecanej dawce dla jednorazowego stosowania – 0,75–1,0 l/ha. W charakterystyce środka podaje się, że „działa niezależnie od temperatury, ale nie zaleca się jego stosowania, gdy przekracza ona 30°C”. Uwaga – środka nie można stosować do ochrony odmiany ‘Golden Delicious’. Natomiast przy opryskiwaniu odmian: ‘Gala’, ‘Braeburn’, ‘Kanzi’ i ‘Cameo’ należy zachować odstęp 5-dniowy przed i po zabiegach z użyciem innych środków ochrony roślin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.